Sürücüler, dikkat!.. Ehliyetler değişiyor

19 Ocak 2013 tarihinden önce ister kâğıt ister banka kartı büyüklüğündeki plastiklerden olsun ehliyet alanların bu belgelerini yenisi ile değiştirmesi şart

Kâmil Yılmaz LUDWİGSHAFEN

Almanya’da 19 Ocak 2013 tarihinden önce ehliyet alanların bu belgelerini yenisi ile değiştirmesi gerekiyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Alman Otomobil Kulübü (ADAC), ülke genelinde bundan ehliyet değiştirme mecburiyetinde olan sürücü sayısını 43 milyon olarak açıkladı. Eski pembe kâğıttan olan ehliyetlerin yeni banka kartı büyüklüğündekiler, doğum veya veriliş tarihine göre 2022 yılından itibaren değiştirilmesi gerekiyor. Her ne kadar daha uzun zaman var gibi görülse de herkesin kendisinin söz konusu değişim tarihini takvime işaretlemesi ve muhtemel gecikme cezasından kurtulması için tavsiye ediliyor. 2022 yılının ocak ayı itibariyle eski ehliyetlerin değişmesi mecburi. Bunun için ilk süre 19 Ocak 2022 tarihinde doluyor. 1953 ile 1958 yılları arasında doğanlar ve ehliyetin düzenleniş tarihi 1 Ocak 1999 olanların belirtilen tarihe kadar ehliyetlerini değiştirmeleri şart. Söz konusu ehliyetlerin belirtilen tarihlerden sonra geçersiz olacağına dikkat çekildi. Ehliyetin bu değişim ile geçerliliğinin etkilenmeyeceği ve tekrar sınava tabi tutulma gibi bir durumun olmayacağı da vurgulandı.

HANGİLERİ DEĞİŞECEK?

ARD’deki bir habere göre ise bu değişimden etkilenenlere yılın ortasına kadar müsamaha gösterilebileceği ifade edildi. Bunda neden olarak da koronavirüs dolayısı ile yetkili mercilerin kapasitesinin yeterli olmaması gösterildi. Ehliyet sahiplerinin yine de zamanında başvuru yaparak, bekleme süresi zaten uzun olacak işlem için vakit kaybetmemesi de tavsiye edildi. ADAC tarafından verilen bilgilere göre, 31 Aralık 1998 tarihine kadar yaklaşık 15 milyon kâğıt ehliyetin düzenlendiği kaydedildi. Ayrıca 1 Ocak 1999 ile 18 Ocak 2013 tarihleri arasında ise 28 milyon banka kartı büyüklüğünde plastik ehliyetlerin verildiği vurgulandı. Bundan otomobil ve motosiklet ehliyetlerinin de etkilendiğine dikkat çekildi. Bütün bu değişim sürecinin 2033 yılına kadar tamamlanması hedefleniyor. Böylece AB bölgesindeki yeni verilecek ehliyetlerin ortak yapıda olması ve sahteciliğe karşı korunması sağlanacağı açıklandı. Ayrıca yeni ehliyetlerin bir veri tabanına kaydının da yapılacağı verilen bilgiler arasında.