Su ürünleri yetiştiriciliğinde Avrupa’da birinciyiz

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Marka değerimiz olan Türk somonu üretimimiz bir önceki yıla göre yüzde 93 artarak, 18 bin tona ulaşmıştır. Su ürünleri yetiştiriciliğinde Avrupa birliği ülkeleri arasındaki birinci sıraya yerleştik” ifadelerini kullandı.

Bakan Pakdemirli, 2020 yılı su ürünleri üretimi ve ihracatıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

Bakanlık olarak balıkçılık kaynaklarının korunmasına yönelik aldıkları kararlar, yaptıkları denetimler ve üretimi artırmak için verdikleri teşvikler sayesinde 2020 yılında su ürünleri üretiminin 785 bin ton olarak gerçekleştiğini ifade eden Pakdemirli, bu üretimin 364 bin tonunun avcılıkla, 421 bin tonunun da yetiştiricilik yoluyla elde edildiğini dile getirdi.

Su ürünleri yetiştiricilik üretiminin 2020 yılında da büyümesini sürdürdüğünü, çipura, levrek ve alabalık üretim miktarlarının önemli oranda arttığını kaydeden Pakdemirli, “2020 yılında, çipura üretimi yüzde 10 artarak 110 bin tona, levrek üretimi ise yüzde 8 oranında artışla 149 bin tona ulaşmıştır.” dedi.

Alabalık ve Türk somonu üretimi konusunda bilgi veren Pakdemirli, “Yüzde 10’luk artışla 128 bin ton olarak gerçekleşmiştir. Marka değerimiz olan Türk somonu üretimimiz bir önceki yıla göre yüzde 93 artarak, 18 bin tona ulaşmıştır. İç ve dış pazarda Türk somonumuzun tanıtım ve pazarlama çalışmaları devam edecektir. Su ürünleri yetiştiriciliğinde Avrupa birliği ülkeleri arasındaki 1’inci sıraya yerleştik. Dünyada da üst sıralara yükselmeye devam ediyoruz.” açıklamasını yaptı.

“SU ÜRÜNLERİ İHRACATI 1 MİLYAR 63 MİLYON DOLARA ULAŞTI”
Bakan Pakdemirli, pandeminin getirdiği tüm olumsuzluklara rağmen 2020 yılı su ürünleri ihracatının, miktar olarak 201 tonla bir önceki yılı yakaladığını, parasal değer olarak ise geçen yılı geçerek 1 milyar 63 milyon dolara ulaştığını söyledi.

Su ürünleri ithalatının 157 milyon dolar olduğunu ve su ürünleri dış ticaretinde net ihracatçı ülke konumunda bulunduklarını ifade eden Pakdemirli, geçen yıl 100’e yakın ülkeye su ürünleri ihracatı gerçekleştirildiğini ve toplam ihracatın üçte ikisinin Avrupa Birliği ülkelerine yapıldığını belirtti.