Sürücülere ceza yağacak

İsviçre düğmeye bastı

Bahtiyar Okumuş

BERN – İsviçre’de 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren yeni Trafik Güvenliği Paketi yürürlüğe girdi. Pakette otomobil kullanıcılarının trafik yasaların ıihlali durumunda verilen cezalar ağırlaştırıldı. Paket trafik ihlali sözkonusu durumlarda sürücünün ehliyetine en az 2 sene tedbiren el konulması, araç kullanmaktan men edilmesi ve ağırlaştırılmış para cezaları verilmesini öngörüyor. Ayrıca kamuya açık caddelerde radar  kontrolü uyarısı zorunluluğuda kaldırıldı. Otomobil kullanıcılarının kendi aralarındaki uyarıların serbest olduğunu açıklayan isviçrenin en büyük otomobil Klübü Toruring Club,  Facebook veya Twitter gibi sosyal medya üzerinden yapılabilecek uyarıların mahkeme kararı ile cezalandırılabileceğini duyurdu.

‘Raser’ Yasal oldu Yeni Trafik Güvenliği Paketi sayesinde Almanca ‘Raser’ (Hızlı Kullanıcı) kelimeside yasalara dahil edildi. Örneğin  Tempo 30 olan bir yolda saatte 70 km hızla, veya ana yolda  saatte 50 km Hız serbest iken saatte 100 Km hızla, Otobanlarda saatte 120 km hız yerine saatte 200 km hızla yakalanan sürücüler, ‘Raser” olarak mahkemede yarğılanacak ve en az 2 sene sürücü belgelerini (ehliyetlerini) kaybedecekler. Tekrarlama durumunda ise sürücünün trafikten men edilmesi cezası uygulanacak.  Men cezası almış bir sürücü ancak 10 Yıl sonra, Trafik denetleme Psikologları uygun raporu verirlerse tekrar sürücü belgesi (ehliyet) alabilecekler. Yeni yasada hız sınırlarını aşma oranlarına yüzde 100 oranı eklenerek sürücülerin aşırı hız yapmaları engellenmek isteniyor.

Araca el Konulabilir Mevcut ve yeni yasaya  göre Şehir içi yollarda saatte 21 km, Şehir dışı saatte 26 km  ve otobanlarda  saatte 31 km fazla hızla yakalan sürücülerin sürücü belgeleri belirli bir süre için (azami 1 ayen fazla 24 ay) alınabilecek. İhlalin durumuna göre ve aşırı hız sözkonusu ise Trafik yetkileri anında sürücünün Aracına el koyabilecekler. Uyuşturucu veya Alkollü yakalanan sürücüler ise yeni yasaya göre Araç kullanabileceklerini ıspat etmek durumunda kalacaklar. Ayrıca ağır trafik ihlali durumunda azami 1 en fazla 4 Yıl sürücüye hapis cezasıda verilebilecek. Alkol ölçümü yaptırmayan sürücünün ehliyetine tedbiren el konulacak, araç kullanmaktan men edilecek.