‘Taraftarları duyarlı hale getirmek için iyi bir fırsat’

Türk-Alman Enstitüsü, SV Waldhof-Türkspor dostluk maçı sonrası çekini teslim aldı. 5 bin Avro değerindeki bağış, Türk-Alman İş ve Eğitim Enstitüsü’nün (DTİ) demokrasi, Almanca dil eğitimi, mesleki bilgilendirme ve yönlendirme konularında yürüttüğü eğitim odaklı projeler için kullanılacağını açıkladı.

Kâmil Yılmaz
MANNHEİM – Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletinin Mannheim şehrinde kısa adı DTİ olan Türk-Alman İş ve Eğitim Enstitüsü’nün çağrısı üzerine 6 Ekim 2021 günü, SV Waldhof ve Türkspor arasında “Irkçılığa karşı gol at!” sloganıyla bir dostluk maçı düzenlenmişti. 2-1 SV Waldhof’un galibiyetiyle sona eren maçta, sonuçtan çok futbolcuların ırkçılığa karşı verdikleri mesajlar konuşulmuştu. Mannheim Carl Benz Stadyumu’nda oynanan maçta iki takımın da oyuncuları üzerlerinde Alman Anayasası’nda yer alan temel hakların ve ırkçılık karşıtı sloganların yazılı olduğu DTİ tasarımı özel formalarla sahaya çıkarak, insan hakları ve demokratik değerlere dair olumlu mesajlar vermişlerdi. Dostluk maçından elde edilen gelir daha sonra DTİ’ye bağışlanmıştı. SV Waldhof ve Mannheim Türkspor arasındaki karşılaşma, DTİ ve SV Waldhof Futbol Kulübü arasında imzalanan iş birliği anlaşmasının ilk etkinliği olarak gerçekleştirilmişti.

blank

EĞİTİM’DE KULLANILACAK
DTİ Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda SUNTAT Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı olan Mustafa Baklan, DTİ Müdürü Prof. Dr. Franz Egle, DTI Denetleme Kurulu Başkanı Kornel Barna ve DTİ Proje koordinatörü Gizem Weber ile yine Carl Benz Stadyumu’nda oynanan SV Waldhof – Borussia Dortmund maçı öncesi 5 bin Avro değerindeki bağış çekini SV Waldhof adına Markus Kommp’tan teslim aldılar. SV Waldhof ve Türkspor arasında oynanan dostluk maçının tüm geliri, DTİ’nin başta ırkçılığa karşı yürüttüğü demokrasi odaklı faaliyetlerinde olmak üzere, Almanca dil eğitimi ve mesleki bilgilendirme projelerine destek amaçlı kullanılacağı açıklandı. Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan DTİ Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Baklan, demokrasinin ve onun temel değerlerinin bu tarz somut etkinlikler sayesinde hayat bulduğunu belirterek “Böyle bir dostluk maçı, ırkçılığa kırmızı kart göstermek ve izleyicileri, taraftarları duyarlı hale getirmek için iyi bir fırsat oldu” şeklinde konuştu.