TARİHİ MEYDANDA TARİHİ KUTLAMA

blank

 

Murat Pehlivan -Wesel

Wesel Belediyesi Uyum Meclisi Başkanı Cihan Sarıca’ nın teklifi, Belediye Başkanı Ulrike Westkamp’ ın talimatı ile Kral Friedrich Wilhelm tarafindan 1722- 1718 yılları arasında yapılan tarihli Berlin Kapısı ve meydanı önünde ( Berliner Tor) göçün 60. yılına özel bir organizasyon yapıldı. Wesel Belediyesi ev sahipliğinde yapılan organizasyona Türkiye Cumhuriyeti Düsseldorf Başkonsolosu Ayşegül Gökçen Karaarslan, Essen Entegrasyon (uyum) Meclisi Başkanı ve Devlet Entegrasyon Konseyi (LAGA) 2. Başkanı Muhammet Balaban, Düsseldorf Din Hizmetler Ataşesi Mustafa Akpınar da davetli olarak katıldı. Ayrıca Wesel Valisi Ingo Brohl ve Wesel’ deki tüm siyasi parti temsilcileri de iştirak etti. Moderatörlüğünü Sera Ceren Da Silva’ nın yaptığı oganizasyon Türk kültürünün ve mutfağının tanıtımında önemli rol oynarken programa katılan vatandaşlar tarafından oldukça beğenildi. Vatandaşlar ücretsiz Türk mutfağının lezzetlerini tattılar. Programda Wesel’ de yaşayan ve Almanya’ da oldukça sevilen Karslı sanatçı Fahrettin Güneş Anadolu ezgilerinden örnekler verirken Kafkas ekibinin gösterileri ise uzun süre alkış aldı. Ayrıca Wesel Belediyesinin büyük bir özenle hazırladığı ve bastırdığı, şehirdeki göçmenlerin şehre yaptıklarını katkıları konu alan kitaplar ücretsiz olarak dağıtıldı.

Programın konuşma bölümünde, Proje sahibi Cihan Sarıca, Belediye Başkanı Ulrike Westkamp, Başkonsolos Ayşegül Gökçen Karaaslan, Vali Ingo Brohl, LAGA 2. Başkanı Muhammet Balaban günün anlamına dair birer konuşma yaptılar.

 

 

blank

SARICA : BU TABLO BENİM İÇİN GURUR
Uyum Meclisi Başkanı Cihan Sarıca yıllardır iki kardeş ilişkisi içinde oldukları belediye başkanı Ulrike Westkamp’ tan övgü ile söz ederken ‘bu projeyi 10 ay önce götürdüğümde hemen talimat vererek çalışmalara başlandı. Her yönü ile güzel olmalı dedi. Göçmenler ile röportaj yapılıp kitaplar basıldı. Tarihi meydan da olmalı dedi. Tek endişemiz hava durumu idi. Allah’ta yüzümüze güldü” dedi.

ULRIKE WESTKAMP : DIŞLANMA WESEL’DE ARTIK OLMAMALI
Hoşgeldiniz, sizi burada ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz gibi Türkçe cümleler ile başladığı konuşmasında büyük alkış alan belediye başkanı Westkamp ” En özel hoşgeldini 60 yıl önce Wesel’e çalışmaya gelen emekçilere söylemek istiyorum. Bugün burda Almanya-Türkiye arasında işçi alım sözleşmesinin 60. yılını kutluyoruz ve Wesele gelen ilk işçileri anıyoruz.
1961 çok özel bir yıldı. 30.10.1961 Bad-Honsberg’de işe alım sözleşmesi imzalandı. Türk insanın işe, Almanya’nın ise çalışacak insana ihtiyacı vardı. 1961’de ekonomiye can geldi ve Almanya bir ekonomi mucizesi yaşadı. Wesele gelen birçok işçi Kars’ dan geldi. Türkler için o zamanda, başka bir ülkede yaşamak hiç kolay olmadı. Entegrasyon kelimesi hiç bir şekilde bilinmiyordu.
Bu zamana kadar çalıştığım kurumlarda Türklerin yaşadıkları bir çok anı bir çok olayı dinledim ve hiç birini unutmayacağım. Entegrasyon sağlandı evet ama her yerde değil . Daha çok geliştirmemiz gereken konular var. Dışlanma konusu Weselde olmaması gerekiyor. Weselde yaşayan bir çok Türk’ün artık Alman kimliği var. Artık Türkler de Almanyayi evi gibi görüyorlar. Bugün bunu da kutluyoruz. Claudia Wenzel yarım sene boyunca bu konuyla ilgili çalışma yaptı ve bir broşür hazırladı. Onu da ayrıca tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

KARAARSLAN : BU ETKİNLİK İNSANİ BAĞIN GÜÇLENMESİNE VESİLE
Bu mükemmel etkinliğin olmasında büyük katkıları olan Wesel Belediye Başkanı Sayın Ulrike Westkamp ve Uyum Meclisi Başkanı Cihan Sarıca olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Çok kültürlülüğün göstergesi olan bu tür çalışmalar bizlere mutluluk veriyor. Bu etkinlik uyumun en güzel örneklerinden biri oldu. Bu çalışmalar Türk Toplumunun Almanya’nın ayrılmaz bir parçası haline geldiğinin en önemli göstergesidir. Bu tür organizasyonlar insani bağların güçlenmesine vesile oluyor. Bu bağın güçlenmesi önceliklerimiz arasında olmalı.
Türkler artık Almanya’nın ekonomisine, bilimine, siyasetine önemli katkılar vermekte. Zaman zaman Türklere karşı ırkçı saldırılar bizi üzmekte. Bununla birlikte Wesel gibi bir çok şehrimizde Alman makamlarının göstermiş olduğu hassasiyet ve önlemler de bizi oldukça mutlu etmekte” ifadelerini kullandı.