Tatar’ın cenazesi Türkiye’ye gönderildi

blank

Fatih ÇİMEN-DUİSBURG
Almanya’nın Moers kentinde 56 yaşındaki Dersim’li Kazım Tatar, 12 Eylül 2022 günü tatilden döndükten sonra bir cinayete kurban gittiği ortaya çıkmıştı. Duisburg Yurtseverler Derneğinde yapılan taziye kabulü sonrasında, yeğenleri tarafından sevenlerinin dostlarının gözyaşları arasında, 2 ay önce geldiği Dersim’e cenazesi toprağa verilmek üzere uğurlandı.

 

blank

Parçalanmış cesedi gömülü olarak bulunmuştu
Duisburg Cinayet Komisyonu tarafından yapılan soruşturmalar ve kadavra köpeklerinin yeniden kullanılması üzerine (24 Kasım 2022) Perşembe akşamı Kazım Tatar’ın parçalanmış cesedi gömülü olarak Moers’in Hülsdonk semtindeki bir ormanda bulunmuştu. Ceset, adli tıp ekiplerince bulunduğunda cenazenin defnedilmeden önce parçalara ayrıldığı ortaya çıkmış, üzerinde yapılan otopsi (25 Kasım 2022) Cuma sabahı Kazım Tatar olduğu netlik kazanmıştı. Duisburg Cinayet Komisyonu, ilk olarak Kazım Tatar’ın kaybolduktan sonra Moers’teki dükkanının camına ”uzun süreli olarak İsviçre’ye gittiğine” dair asılan not dikkatini çekmişti. Tatar’ın kaybolduktan 3 hafta sonra, 7 Ekim’de evinde yangın çıkması ise polisler tarafından ‘katil ya da katillerin delilleri yok etme çabası’ olarak değerlendirilmişti.  Duisburg Polisi, Kleve-Moers Cumhuriyet Başsavcılığının ortak basın açıklamasında yaklaşık iki aydır devam eden Kazım Tatar cinayeti ile ilgili soruşturmalar sonucu ortak açıklama yapıldı.

Gri Audi Q4 bulunmuştu
Duisburg Polisi’nin açıklamasına göre,”21 Kasım 2022 Pazartesi günü, Moers ve Neukirchen-Vluyn’de , dört ayrı adrese ve bir lokale ayrı baskınlar düzenledi.Yapılan aramalarda 3 ayrı araç ve Gri bir Audi Q 4 (aranan araç) dahil, birkaç veri taşıyıcı ve cep telefonları ele geçirilmişti.

Oğlu cinayet sanığı olarak tutuklandı.
21 Kasim 2022 günü akşam saatlerinde müfettişler ve Duisburg Cinayet Komisyonu’nun ortak yaptığı baskında, öldürülen Kazım Tatar’ın 20 yaşındaki oğlunu Moers’teki evinde ve 48 yaşındaki bir tanıdığı da güçlü şüphe nedeniyle Neukirchen-Vluyn tutukladı. Çok sayıda tanık ifadesine dayanılarak zanlının dairesindeki izlerin değerlendirilmesi suç mağduru ve diğer kapsamlı soruşturmalarda devam ediyor” dendi.
Cinayet Komisyonu ayrıca‚”12 Eylül 2022 tarihinde iki sanığın ortaklaşa Kazım Tatar’ın evinde öldürdüğü kanısını taşımaktadır. Kleve – Moers Başsavcılığının talebi üzerine her iki sanık da 22 Kasım 2022’de soruşturma hakimliği tarafından, Moers bölge mahkemesine sunulan deliler sonucu tutuklama kararı çıkardı. iki sanık hakkında ortak cinayet şüphesiyle tutuklanmıştı… Duisburg’ta yapılan taziye kabülünün ardından akşam saatlerinde, yeğenleri tarafından cenazesi alınan Kazım Tatar, memleketi Dersim’de toprağa verilmek üzere son yolculuğuna uğurlandı.