TC Merkez Bankası’ndan yurt dışı Türklerine özel: “Yuvam Hesabı” kampanyası

Hüsamettin Özkan
FRANKFURT – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Frankfurt Temsilciliği yetkililerini Frankfurt şehir merkezinde bulunan temsilcilik ofislerinde ziyaret ederek kendileri ile keyifli bir sohbet yaptık. Görüşmede global ekonomik görünüm ile ülkemiz ekonomik gelişmeleri hakkında ufuk açıcı bilgiler edindik. Özellikle TCMB tarafından ülkemiz bankaları ile birlikte geliştirilen ve Türkiye dışında yaşayan gerçek kişiler ve yurtdışında yerleşik firmalar için global bir yatırım imkânı sağlayan YUVAM hesaplarının tasarruf sahiplerine sunduğu yatırım fırsatlarına ilişkin edindiğimiz bilgileri okuyucularımızla paylaşmak istedik.

 

 

 

TCMB Frankfurt Temsilcisi Yavuz Yeter “Küresel ölçekte etkili olan salgın, lojistik ve hammadde tıkanıklıkları, Ukrayna Savaşı, enerji kısıtları ve arz güvenliği, muhtemel resesyon tartışmaları ve son olarak küresel ölçekte artış göstermekte olan enflasyon” gibi ekonomik, sosyal ve uluslararası dinamikler karşısında ekonomi yönetimlerinin ve Merkez Bankalarının uygun çözümler üretmeye çalıştıklarını ve tüm bu gelişmelerin tasarruf sahipleri ve yatırımcıları finansal piyasalarda düşük riskli ve yüksek getirili araç arayışına yönelttiğini ifade etti.

Başkan Başdanışmanı olarak görev yapmakta olan Dr. Ergün Akıncı, “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından son dönemde bu amaçla geliştirilen global bir finansal ürün olan YUVAM hesaplarının döviz bazında getiri ve anapara garantisi ile önemli bir fırsat sunduğunu ve geniş kitlelere duyurulması gerektiğinin altını çizdi.

Akıncı, “3, 6, 12 ve 24 ay vadeli hesaplar için sırasıyla yüzde 1, 2, 3 ve 4 gibi artan oranlarda ilave getiri garantisinin TCMB tarafından taahhüt edildiğini ve tasarruf sahiplerinin, ürünün dövizden Türk Lirasına dönüştürülmesi ve bankalar tarafından dönemlik Türk Lirası faiz getirisi ile nemalandırılmasının da ilave bir avantaj” oluşturduğunu belirtti.

Ayrıca anlaşılmasının kolay olması için “100.000 Euro tutarında 12 ay vadeli bir YUVAM hesabı sahibinin vade sonunda en az 103.000 Euro getirisinin, 24 ay vadeli olması halinde ise 108.000 Euro getirisinin olacağı” şeklinde bir örnek veren Akıncı; “kur hareketlerine bağlı olarak sadece bu getirinin üzerinde getirilerin söz konusu olabileceğini ve getirilerin net getiriler olduğunu ve Türkiye’de bu hesaplar için herhangi bir vergi olmadığını” vurguladı.
İlave olarak Frankfurt Temsilcisi Yeter “YUVAM sisteminde hesapların Türkiye’de bulunan tüm bankalarda açılabileceğini; ayrıca tasarruflarını İslami kurallar çerçevesinde faizsiz kazanç olarak değerlendirmek isteyenler için ülkemiz katılım bankalarının da sisteme dahil olduğunu, tasarruf sahiplerinin kolaylıkla hesapları bulunan bankalarla irtibata geçerek veya Türkiye’de yerleşik tüm bankalarda görüntülü arama ve kimlik tespiti yöntemleri ile uzaktan YUVAM hesaplarını açabileceklerini” belirtti.

Akıncı ve Yeter YUVAM hesaplarının hem tasarruf sahiplerinin tasarruflarını büyüttüğünü, hem de bankalarımız kanalı ile ülkemizin ekonomik gelişimine önemli katkı ve destek sağlamakta olduğunu ifade ederek küresel ölçekte vatandaşlarımızın bu hesaplara yönelmesinin önemine işaret ettiler.

Özet olarak keyifli sohbette TCMB yetkilileri, küresel ölçekte ekonomik sorunlar yaşanmakta olmasına rağmen, ülkemizin ekonomik büyüme açısından yüksek bir performans sergilediğini, tasarruf sahipleri açısından getiri arayışının öne çıktığını ve ülkemiz bankalarında YUVAM hesabı açılmasının yurtdışında yerleşik vatandaşlarımız ve firmalarımız açısından önemli avantajlar sağladığını belirttiler.