TDU-PFALZ’DA BAŞKANLIK BİLMECESİ

Kâmil Yılmaz
LUDWİGSHAFEN – Almanya’nın en önemli metropol bölgelerinden birisi olan Rhein-Neckar ve Rheinland-Pfalz’ı içine alan bölgede faaliyet gösteren Türk-Alman İşverenler Derneği (TDU-Pfalz e.V.), genel kurul toplantısını yaptı. Ludwigshafen Europa Otel’inde gerçekleşen genel kurul toplantısında Divan Kurulu’nun seçiminde, Divan Başkanlığına Binat Doğan, yardımcılıklarına Hüseyin Ata, Katipliğe ise, Kübra Dağlı ve Büşra Karaca oybirliği ile seçildiler. Açılışının ardından derneğin son iki yılda yapılan çalışmaları tanıtan bir sine vizyon gösterildi. Daha sonra yönetim kurulunun faaliyet ve muhasebe raporu okundu. Raporların okunmasının ardından söz alan TDU-Pfalz Başkanı Ender Önder, konuşmasında dernekçiliğin emek, sabır ve özveri istediğini vurguladı.

BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ

Önder daha sonra şunları kaydetti: “Bu güçlü aileye Başkan olarak hizmet vermenin gururunu yaşadım. Bu bölgenin ekonomisinden zanaatına, kültüründen, sporuna yer aldığımız her aktivitede birlikte kazandığımız, birlikte güldüğümüz, birlikte duygulandığımız, birlikte alkışlandığımız her anda, Sizlere “İyi ki TDU’luyuz” dedirtecek işler yaptık” dedi. Faaliyetleri ile ilgili tanıtım filmine atıfta bulunan Önder, “ Kahvaltı programları, resepsiyonlar, geziler ve görüşmeler bizim derneğinin marka değerini daha da yukarılara taşımaktı. Bunu da başarı ile kanıtladık. Programlarımıza davet ettiğimiz üst düzey bürokratlarla sadece Türk kamuoyunun ‘da değil, Alman kamuoyunda da ses getirdik. Sosyal Medyayı en iyi kullanan derneklerden biriyiz. Facebook ve Twitter hesaplarından ekonomi, ticaret ve bizi ilgilendiren konuları sürekli takip ediyor ve yorumlarda bulunuyoruz. Derneğimizin kuruluşundan şimdiye kadar bütün haberleri Internet sayfamızdan okuyabilirsiniz”

HİÇBİR SİYASİ AYRIMCILIĞIMIZ YOK

Derneğin mozaik bir dernek olduğunu da kaydeden TDU-Pfalz Başkanı, “Hiç bir siyasi amaç gütmeden üyemiz olan işadamlarının çıkarları doğrultusunda hareket etmeye çalıştık. Türkiye’mizin güzide şehirlerinden gelen Avrupa Birliğinin Erasmus Plus Proje ortaklarımız ile fikir alışverişinde bulunduk. Zonguldak-Ereğli, Eskişehir, Kütahya ve Adana-Osmaniye Valilikleri ve Belediyeleri ile ortak projelerimiz sürmektedir. Almanya’nın Opel şirketi ile derneğimiz özel bir sözleşme imzaladı. Üyelerimize verilen özel indirimlerle şimdiye kadar 6 üyemiz bu özel indirimden faydalandı.

ADAY DEĞİLİM

Ben arzu ederdim ki, her Genel Kurul öncesi bir kaç aday belirlensin ve çekişmeli bir seçim olsun. Sonuçta bu bir bayrak yarışı, ancak yeni bir adayın çıkmamış olması derneğin bir kişinin tekelinde olması sonucunu doğurur. Dernek başındaki insanla değil, başarılarıyla adından söz ettirmelidir. başkan olduğum dönemlerde elimden geldiği kadar dernek adını ön plana çıkarmaya çalıştıysam da zaman zaman eleştiriler aldım. Demokratik bir seçim olmasıyla beraber üç dönem üst üste başkan oldum. Kendi iş yoğunluğumun olmasına rağmen bu görevi hakkıyla yapmaya çalıştım. Fakat şunun da farkındayım ki, derneğin kurulduğu ilk zamanlardaki coşku ve heyecanı siz üyelerimizde göremiyorum, şöyle bir kanı var nasıl olsa dernek başarılı iyi bir çizgiye sahip her şey yolunda gidiyor anlayışı sizlerde mevcut. Açıkçası sizlerden biraz daha şevkle derneği tekrar canlandırmanızı istiyorum. Dediğim gibi buna sebep üç dönemdir benim başkan olmamdır. O yüzden çok düşünüp bu dönem aday olmamaya karar verdim. Dilerim ki, aranızdan bir aday bir ekip bulursunuz. Bana her zaman destek olan büyüklerim, yönetim kurulundaki arkadaşlarım, basın mensupları ve siz değerli üyelerimize teşekkürü bir borç bilirim.

ENDER ÖNDER FARKI

Derneğin kurucu Başkanı olan Önder, 6 seneden beri başkanlığını yürüttüğü derneğin kurumsallaşması yönünde birçok önemli adım atmış, derneğin ve Türk işverenlerin adını hem Rhein-Neckar bölgesinde ve Almanya’nın birçok yerinde duyulmasına sebep olmuştu. Ender Önder ve ekibinin döneminde dernek olarak yapmış olduğu faaliyetleri ve projeleri ile önemli çalışmalara imza atmıştı.

YÖNETİCİLER GEÇİCİ KURUMLAR KALICIDIR

Aday olmama süreci ile ilgili olarak basına açıklama yapan dernek başkanı Ender Önder, “6 yıldır onurla hizmet ettiğim derneğimizin başkanlığına ara verme kararı aldım. 6 yıl önce kurulan derneğimiz, geçmiş yöneticilerimizin ve bizlerin katkılarıyla çok önemli yerlere geldi. Şunu bilmekteyiz ki; yöneticilik geçicidir kurumlar kalıcıdır. Üyelerimiz devam etmem yönünde teveccüh gösterse de koltuktan kalkmayı bilmek gerekir. Koltuktan kalkmakta bir erdemliktir. Bizlere her zaman destek olan büyüklerimize ve çalışma dostlarıma teşekkürü bir borç bilirim” şeklinde konuştu.