TDU-PFALZ işverenleri iftarda buluşturduRheinland-Pfalz Türk-Alman İşverenler Derneği’nin (TDU-Pfalz e.V.) geleneksel hale gelmiş olan iftar programı bu yıl Ludwigshafen Türk-İslâm Birliği DİTİB Mevlana Camiinde gerçekleşti.

Kâmil Yılmaz – LUDWİGSHAFEN – Rheinland-Pfalz eyaletinde 2010 yılında kurulan ve kısa adı TDU-Pfalz olan Rheinland-Pfalz Türk-Alman İşverenler Derneğinin geleneksel hale gelmiş olan iftar programı bu yıl Ludwigshafen Türk-İslâm Birliği DİTİB Mevlana Camiinde gerçekleşti. Yaklaşık 400 misafirin iştirak ettiği programa TDU-Pfalz üyeleri aileleri ile katıldı. Programa katılanlar arasında Türkiye’nin Mainz Başkonsolosu Arif Eser Torun ve Konsolos Emrah Özen de vardı. Hep birlikte açılan iftarın ardından konuşma yapan TDU-Pfalz İşverenler Derneği Başkanı Ender Önder, “Ramazan ayının dinimizde büyük bir önemi vardır. Ramazan ayı diğer aylar arasında seçkin ve kıymetli bir aydır. İslam’ın temel ibadetlerinden olan oruç da bu ayda tutulur. Bu nedenle Ramazan ayı, Müslümanlar için en kutsal aydır ve bu yüzden bu aya “11 ayın sultanı” denilmiştir” dedi. Mainz Başkonsolosumuz Arif Eser Torun’un birkaç ay sonra görevini tamamlayacağına da dikkat çeken Önder, “Maalesef görev süresi sona erecek olan Sayın Başkonsolosumuz Arif Eser Torun ve Konsolosumuz Emrah Özen’e derneğimize verdiği destekten dolayı teşekkür ediyoruz. İyi ve kötü günümüzde daima yanımızda oldunuz. Sizlere yeni görevinizde başarılar diliyoruz” şeklinde konuştu.

SİZLERLE GURUR DUYUYORUM
Ardından söz alan Türkiye’nin Mainz Başkonsolosu Arif Eser Torun, “Ramazan ayının ilk haftasında sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyorum” diyerek başladığı konuşmasında; Ramazan ayını yaşadığımızı ve bunun en büyük özelliğinin ise oruç olduğuna dikkat çekti. Ramazan ayının birçok hikmeti olduğunu da vurgulayan Başkonsolos Torun, “Bunlardan en önemlisi Allah’ın bizlere verdiği bazı nimetleri, farkında olmadığımız “yeme, içme gibi” hatırlıyoruz. Nimetler bazen eksildiği zaman, onların yokluğunu duyuyoruz. Belki de bu konuda en önemlisi iftarlarımızı açtığımız böyle bir cami derneğimizin ve derneklerimizin olması. Ben bu derneklerin kurulmasını, camilerin kurulmasında birinci nesil, ikinci nesilden ve bu dernekleri kurulmasında emeği geçen ve yaşatan vatandaşlarımıza şükranlarımızı sunuyorum. Hepinizin Ramazan’ı kutlu olsun. İnşallah önümüzdeki aylarda ben de görevimden ayrılacağım. Burada sizlerle birlikte olmaktan mutluyum. Ludwigshafen’e defalarca geldim. Buradaki insanlarla birlikte olmaktan hep mutluluk duydum. Sizlerle gurur duydum. İnşallah bu güzel haberlerinizi ileride de bilmeyi istiyorum. Sizlere teşekkürlerimi bildiriyorum. İnşallah bizleri bayrama da ulaştırsın. Hayırlı Ramazanlar diliyor, teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.