TDU-PFALZ’DA BAŞKAN BELLİ OLDU

Kâmil Yılmaz
LUDWİGSHAFEN – 2010 yılında kurulan Rheinland-Pfalz Türk-Alman İşverenler Derneği (TDU-Pfalz e.V.) Olağan Genel Kurul Toplantısını gerçekleştirdi. 20 Kasım’da gerçekleştirilen ve başkanlık seçiminin aday olmadığından yapılamadığından tekrarlanan genel kurul toplantısı Ludwigshafen Turmrestoran’da yapıldı. Önceki gün Kayseri’de meydana gelen terör olaylarında şehit düşen asker ve vatandaşlarımız için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

ÜLKEMİZİ BÖLMEYE KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ

Açılış konuşmasını yapan Divan Kurulu Başkanı Binat Doğan, son günlerde ülkemizde meydana gelen terör olaylarında hayatını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet ve milletimize başsağlığı diledi. Terörün ülkemizin birlik ve bütünlüğüne karşı yapıldığını vurgulayan Divan Başkanı, ülkemizi bölmeye kimsenin gücü yetmeyeceğini kaydetti. Genel Kurul toplantısının hayırlı olmasını da dileyen Binat Doğan, yeni seçilecek olan yönetimi de şimdiden başarılar dilediğini sözlerin ekledi.

YENİ YÖNETİM BELİRLENDİ

Ardından genel kurula katılan üyelerin yoklaması yapıldı. Divan Başkanı Binat Doğan kendilerine 15 Aralık tarihine kadar sadece 1 liste ulaştığını belirterek, yönetimde yer almak isteyen adayların listesini üyelere dağıttı. Daha sonra genel kurulun seçimin açık oylama ile yapılması kararı aldı. Yeni yönetime adayların kendilerini tanıtmasının ardından yapılan seçimde, oy birliği ile yönetim kurulu onaylandı. Yeni yönetim kurulu başkanlığına tekrar Ender Önder seçilirken; diğer yönetim kurulu üyeleri ise, şu şekilde oluştu: Başkan Yardımcıları Songül Bechtum, Fatih Kömeç, Protokol ve Basın Sevim Şahin, Sekreter Sertaç Bilgin, Muhasebe Ahmet Duman, Proje Sorumlusu ve Kadın Kolları Ayşe Kılıçaslan, Network ve Akademik Çalışmalar Dr. Gökhan Ergin, Proje ve Dış İlişkiler Tekin Kaya, Genç İşverenler ve Sosyal İşler Serkan Doğan, Türk STK ve Organizasyon Lokman Baylan. Denetleme Kurulu seçiminde ise, Melih Alkaç, Osman Bahadır ve Ümit Çelebi oybirliği ile seçildiler.

İSTİŞAREYİ ÖNEMSİYORUM

TDU-Pfalz Başkanı Ender Önder, genel kurul toplantısında yaptığı konuşmada; kendisine güvenoyu vererek tekrar başkanlığa seçen üyelere teşekkür etti. Ender Önder, Turmsrestoran’ın derneğin kurulduğundan beri birçok önemli faaliyetlerine ev sahipliği yaptığına dikkat çekerek, bu faaliyetlerin derneğin marka değerini artırdığını vurguladı. Konuşmasında, istişareye çok önem veren birisi olduğunun altını çizen Önder, “Peygamberimiz de söylemiştir. İstişare yapan asla kaybetmez” diyerek konuşmasını sürdüren TDU-Pfalz Başkanı, “Danışma ve Divan Kurulunun oluşturmuş olduğu heyet ile istişarelerimizi 3 kez yaptık. İstişareler sonunda alınan bir karar vardı. Biz de bu karara saygı duyarak bir dönem daha görev almayı kabul ettik” dedi. Bu süre içerisinde bir başkasını yetiştireceğini de vurgulayan Ender Önder, “Bu konuda karar aldık. Bu süre 3 ayda olabilir, 1 sene de olabilir. Ama en geç dönem sonunda başkanlığı teslim edeceğim” dedi.

YENİ BAŞKAN YETİŞTİRECEĞİM

“Derneğimizin menfaatleri için hareket ediyoruz” diyerek konuşmasını sürdüren Önder, Toplamda sekiz yıl başkanlık yapacağını ve bunun da kendisi için çok uzun bir süre olduğunu da ifade ederek, “Yönetimde başkanlık yapabilecek arkadaşlarımız var. Biz de onlara TDU-Pfalz’ın nasıl kurumsallaştığını anlatarak yeni bir başkan yetiştirerek yolumuza devam etmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

YENİ YILDA FAALİYETLER

Yeni dönemde yapacakları faaliyetleri de açıklayan TDU-Pfalz Başkanı, 27 Ocak 2017’de yeni yıl resepsiyonu vereceklerine dikkat çekerek, Federal Almanya üst düzey bir siyasetçinin davetli olarak katılacağını müjdeledi. Bunun önümüzdeki günlerde netleşeceğini de kaydeden Önder, bu yıl Ocak ayında yapılan yeni yıl resepsiyonuna Rheinland-Pfalz Başbakanı Malu Dreyer’in katıldığını hatırlattı. Başbakanının görkemli bir yer olan Frankenthal’deki Congress forumda yapılmasından dolayı yaptığı açıklamada, Türk işverenlerin artık gerçekten iyi bir yere geldiğini dikkat çektiğimi de dile getiren TDU-Pfalz Başkanı, “Çünkü Almanlar bizleri, ikinci sınıf işveren olarak görüyor. Bunu Spiegel ve Focus dergisinde de söyledim; bizler burada daha güçlü olmamız gerekiyor. İyisi olmamız yetmiyor, en iyisi olmamız gerekiyor” dedi.

YENİ YILDA PROJELER

TDU-Pfalz olarak projeler yaptıklarını bunlardan birisinin ise, Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi ile protokol anlaşması olacağını da açıklayan Ender Önder, Sağlık ve Ekonomi dalında AR-Ge çalışmaları konusunda görüşmeler için Ocak ayında Eskişehir’den bir heyetin geleceğini belirtti. İkinci projenin ise, Rheinland-Pfalz Ekonomi Bakanlığı ile birlikte “Yeni Şirket Kurma ve Şirket Devir Alma” konusunda olacağını da kaydeden Önder, 2017 yılında da kahvaltı ve iftar programları vereceklerini sözlerine ekledi.