TDU-Pfalz’dan SPD Komisyonuna ziyaret

Kâmil Yılmaz
MAİNZ – Rheinland-Pfalz Türk-Alman İşverenler Derneği (TDU-Pfalz e.V.) Eyalet SPD Ekonomi ve Ulaştırma Komisyonu üyeleri ile Mainz’da bir araya gelerek görüşmelerde bulundu. SPD Ekonomi ve Ulaştırma Komisyonu üyeleri SPD Eyalet Milletvekili Dr. Denis Alt ve Heiko Sippel’in de hazır bulunduğu görüşme, Mainz’daki Eyalet Milletvekilleri Ofisinde gerçekleştirildi. TDU-Pfalz e.V. Yönetim Kurulu Başkanı Ender Önder, Genel sekreteri Sertaç Bilgin, Proje ve Dış İlişkilerden sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Tekin Kaya ve Denetleme Kurulu üyesi Ümit Çelebi’nin yer aldığı heyet ile yapılan görüşmelerde; Türk-Alman ilişkileri ve derneğin eyalet bazında önemine vurgu yapıldı.

KENDİ PROBLEMLERİMİZE ORTAK ÇÖZÜM ARAMALIYIZ
Dernek Başkanı Ender Önder, derneğin faaliyetlerinin Rheinland-Pfalz eyaletinde her iki ülkenin ekonomik çalışmalarında ortak değerleri olduğu kaydetti. Derneğin eyalet genelinde parti, kurum ve kuruluşları belli aralıklarla ziyaret ettiğine dikkat çeken Önder, karşılıklı olarak gerçekleşen ziyaretlerin Rheinland-Pfalz eyaletinde işverenlerin ekonomik, yatırım imkanları ve bilhassa Almanya’da yatırım perspektifler hakkında bilgilendirildiklerinin altını çizdi. Son aylarda Türk-Alman ilişkilerindeki siyasi kargaşaya rağmen bu tür görüşmelerin önemine işaret eden TDU-Pfalz Başkanı, “Bizler nihayetinde Almanya’da yaşıyor ve çalışıyoruz. Bu yüzden buradaki kendi problemlerimize çözüm aramalıyız. Bütün gücümüzü Almanya’daki yatırım ve işlerimize yoğunlaştırmamız en doğrusu olacaktır” şeklinde konuştu.

DİYALOG DEVAM EDECEK
Görüşmelerin ana konuları arasında iç personel kazanımları için mevcut olan fırsatlar ve kaliteli mesleki eğitim ile uzman kalifiye işçilerin sayısının artırılması oluşturdu. Bunun yanı sıra, eyaletin Vorderpfalz bölgesindeki ulaşımdaki altyapı, eğitim, yeni işletme teşebbüsleri ve şirket devralmaları konuları yer aldı. Görüşmenin sonunda ortak çalışma noktaları tespit edilerek, diyalogun sürmesi de kararlaştırıldı.