TEBRİKLER GENÇLER

 

 

blank

STRASBOURG- İstiklal Marşımızın kabul edilişinin 100. Yıl dönümü, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u ve 18 Mart Çanakkale Zaferi ile şehitleri anma günü dolayısıyla Paris Eğitim Müşavirliği tarafından Büyükelçimiz Ali Onaner’in de katıldığı bir program gerçekleştirildi. Pandemi koşullarından dolayı internet ortamında gerçekleştirilen programda Fransa’nın değişik bölgelerinden Türk öğrenciler günün anlam ve önemine binaen farklı etkinlikler gerçekleştirdiler. Strazburg bölgesini temsilen programa Bischwiller’den Türkçe Öğretmeni Hatice GÜL’ün öğrencilerinden; İstiklal marşıyla Nil KAVAL, Mehmet Akif ERSOY’un Çanakkale Şehitlerine şiiriyle Elif İÇEL, Arif Nihat ASYA’nın Bayrak şiiriyle Sümeyra ŞİMŞEK ve Necmettin Halil ONAN’ın Dur Yolcu şiiriyle Sılahan CENGİZ katılmış ve öğrenciler performanslarıyla izleyenlerden büyük beğeni topladı.

 

blank

Program sonrasında öğrenciler, aileleri ve öğretmenler Strazburg Başkonsolosluğunda, Başkonsoslos Muzaffer Rami ŞAYLIMAN ve Eğitim Ataşesi Prof. Dr. Burçkin DAL tarafından ağırlanıp ve öğrencilere çeşitli hediyeler takdim edildi. Ayrıca davette Strazburg Eğitim Ataşeliğinin yapmış olduğu “12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve 18 Mart Çanakkale Zaferi” konulu resim ve şiir yarışmasında 1. olan öğrencilere de ödülleri takdim edilmiştir.

blank

 

Yarışmada şiir dalında 1. olan Türkçe öğretmeni Haluk ÖZATA’nın öğrencisi Bischwiller’den Lara PARLAKKILIÇ, resim dalında 1. olan Türkçe öğretmeni Sami BOZKURT’un öğrencisi Forbach’tan Murat AYDIN’a ödülleri verildi.

 

blank