TEBRİKLER GENÇLER

blank

blank

Baden bölgesindeki Türk ve Türk kökenli öğrencileri Türk dilini doğru, etkili ve kurallarına uygun olarak konuşmaya özendirmek, geçmiş ve gelecek arasında tarihî, millî, manevî köprü kurabilmelerini ve vatan, millet, bayrak, sevgi ve saygıyı kuvvetlendirmelerini sağlamak amacıyla düzenlenen İstiklâl Marşı’nı Güzel Okuma Yarışması sona erdi. Dereceye girenlere ödülleri verildi.

blank

 

 

Metinbey KARACA – PFORZHEİM
Pforzheim ve Çevresi Türk Okul Veliler Derneği’nin ev sahipliği yaptığı etkinlikte Türkçe Dersleri öğretmenleri, Gülizar Körbulak, Tacettin Keskin, Dr. Bayram Tamtürk, Abdulkadir Yavuz ve Feyza Dinçer’in öğrencileri kıyasıya yarıştı. Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği tarafından, Cumhuriyeti’nin 100. yılı münasebetiyle ilkokul ve ortaokul düzeyinde düzenlenen “Akif’in Sözü Cumhuriyet’in 100’ü İstiklâl Marşı’nı Güzel Okuma Yarışması” sonuçları belli oldu. İki kategoride gerçekleştirilen yarışmada birbirinden başarılı öğrenciler arasından juri tarafından ilk üç dereceye girenler belirlendi.
Yarışmada İlkokul kategorisinde Maihalden İlkokulu 2/c sınıfı öğrencisi İbrahim Erkılıç birincisi oldu. Karl-Friedrich-Okulu Eutingen’den Beyza Zeynep Kara ikinci, Maihalden İlkokulu’ndan Miray Babalı üçüncü oldu. Ortaokul kategorisinde Ludwig-Uhland Okulu Birkenfeld’den Yasin Yavuz birinci, Gymnasium Karlsbad Okulundan Nesime Yavuz ikinci, Realschule Karlsbad’tan Açelya Yavuz üçüncü oldu.
Özgürlük, bağımsızlık ve Millî Mücadele’nin en önemli belgelerinden biri olan İstiklâl Marşı’nın, Milli Marş olarak kabul edilişinin yıl dönümü etkinlikleri kapsamında; düzenlenen ‘İstiklal Marşını Ezbere Okuma Yarışması finali, Pforzheim Türkspor salonunda yapıldı. İlkokul ve ortaokul katagorisinde; okullarında dereceye giren öğrenciler, jüri önünde birbirinden güzel performans sergiledi. Öğrencilerin heyecanı gözlerinden okunurken, her biri İstiklal Marşı’nın ruhunu izleyenlere hissettirdiler. Düzenlenen yarışmada konuşan Dernek Başkanı Mümin Karaca, “Milli ve manevi değerlerini yeni nesillere aktaran abide şahsiyetlerinden biri olan Mehmet Akif Ersoy, Kurtuluş Savaşı’nın zor zamanlarında ecdadımıza umut ışığı olmuştur. O zor zamanlarda hiçbir zaman umudunu ve inancını kaybetmeyen Mehmet Akif Ersoy, Millî Mücadele’nin heyecanını dizelere aktarırken tarihi bir şahlanışın müjdecisi olmuştur. Bize ve gençlerimize düşen görev; bu ruhu, bayrak ve vatan sevgisini daima diri tutmaktır. Amacımız, çocuklarımıza, İstiklal Marşı’nı diğerlerinden ayıran ruhu öğretmektir” dedi. Jüri’de Karlsruhe’den iş insanı, Karlsruhe Türk Kadınlar Derneği Başkanı Mine Kılıçer, Dr. Süleyman Davulcu, öğretmenler Dr. Mahmut Çoban, Orhan Doğan görev aldı. Veliler derneği bütün öğrencilere günün anısına bütün katılımcılara birer madalya, plaket ve hediye çantası verdi.

 

blank