TEK SUÇLARI ALMAN VATANDAŞI OLMAMALARI

Nebahat Uzun
HAMBURG- Almanya’nın Hamburg kentinde, Wandsbek semti Yabancılar Dairesi’ndeki uzun bekleme kuyrukları, işlem yapacak olanların randevu alabilmek için muhatap bulamamaları, randevu alıp geceden sıraya girmelerine rağmen işlem yaptıramayan göçmen kökenlilerin çilesi bitmiyor. 2019 yılının başında Alman basınına ve Hamburg Eyalet Meclisine konu olduktan sonra durumun düzeltileceği sözü verilmesine rağmen sorunların çözümüne yönelik ortada hala somut bir gelişme yok. Bir arkadaşı için, talep edildiği gibi Wandsbek Yabancılar Dairesinden internet üzerinden randevu alabilmek için 4 ay uğraştığını söyleyen Sara A., “Randevu sisteminin açılmasıyla kapanması bir olduğu için randevu alamadık. Bu sorunu memurlar da biliyor ve bize ‘telefonla randevu alın’ diyorlar. Telefon numarası isteyince onu da vermiyorlar. Gidip direkt randevu almak zaten mümkün değil. Burası Yabancılar Dairesi değil, adete çilehane” şeklinde konuştu.

BEBEĞİNİ EVE BIRAKIP GELİYOR
Kendisinin de arkadaşı için gece 02:00’de randevu almak için gittiğini söyleyen Sara A., “Arkadaşım uykusunu alıp sabah sıraya girebilsin diye geceden randevuyu ben almak istedim. Saat 23:30’da vardığımda her milletten onlarca insan sıraya girmişti bile ve yağan yağmur altında bekliyorlardır. Bu insanlar sadece mülteci ya da işsiz insanlar değil, iş sahipleri, memur ya da kariyer sahibi insanlar da var aralarında. Çoğunun mükemmel Almancaları var. Bunların tek suçu, Alman vatandaşı olmamaları” dedi. Evdeki bebeği için sütünü bırakıp sıraya giren emzikli annelerin numara alabilmek için günlerce sıra beklediğini ifade eden Sara A., “Bunun bezdirme politikası olduğu düşünülüyor. İnsanlara Avrupa’nın ortasında resmen işkence ediliyor. Ben bir gün gördüklerime dayanamadım, bu çileyi günlerce, hatta aylarca çeken insanlar ne yapsın? 8-9 kez sıraya girip işlem yaptıramayan insanlar var. İşlemlerin sonucu zaten çalışan memurun o günkü ruh haline göre belirleniyor, prosedürlere göre değil. İstediği kişiye 2 ay, istediğine iki sene oturum veriyor memur” şeklinde konuştu.

İNSAN HAKLARI SADECE ALMANLAR İÇİN Mİ GEÇERLİ?
İnsan haklarının büyük harflerle yazıldığı Almanya’da göçmen kökenlilerin bu tür muamelelere maruz kalmalarının kabul edilemez olduğunu söyleyen Sara A., “Devlet bile seni bu kadar aşağılıyorsa hangi insan haklarından bahsediliyor burada? İnsan hakları sadece Alman vatandaşları için mi geçerli burada? Böyle bir muamelenin kimseye yapılmaması ama yıllardır vergisini ödeyip ülkeye katkı sunan insanlar bile sırf vatandaş olmadıkları için resmen aşağılanıyorlar. Bahsettikleri iyileşmeleri de hala göremedik” dedi. Konuyla ilgili görüştüğümüz, Hamburg hükümeti koalisyon ortağı SPD’nin Milletvekili ve Meclis Grubu göçmen politikaları sözcüsü Kazım Abacı, sorunun sene başından beri bilindiğini ve konuyla ilgili çözümler üretilmeye çalışıldığını söyledi. Abacı, “Konu, Soru Önergesi ile meclise de taşındı ve memur eksikliğinden dolayı çıkan sorunlar tespit edildi. Yeni personel alımının ardından memurların entegre süreci de devam ediyor” şeklinde açıklama yaptı.