TEPKİLER SONUÇ GETİRDİ

Eichbaum şirketinin satışa sunduğu Ureich adlı bira kapağında Kelime-i Tevhid yazısının yer aldığı kampanyayı durdurma kararı aldı

Eichbaum şirketi geri adım attı

Kâmil Yılmaz
MANNHEİM – Merkezi Mannheim’da olan özel Alman bira firması Privatbrauerei Eichbaum GmbH & Co. KG, mübarek ramazana sayılı günler kala Dünya Kupası için bira kapağında yer alan Suudi Arabistan bayrağı  içerisindeki Kelime-i Tevhid yazısının bulunduğu  kampanyayı iptal ettiğini açıkladı.

KAMPANYA GERİ ÇEKİLDİ
14 Haziran 2018 tarihinde başlayacak olan Dünya Kupası maçları öncesi başlattığı kampanyada bu kupaya katılan 32 ülkenin bayraklarını bira kapağına basan şirket, gelen tepkiler üzerine Facebook’daki  sosyal medya hesabından bir özür metni yayınladı. Amaçlarının hiçbir kesimi rencide etmek amacı taşımadığına dikkat çekilen açıklamada; Cuma günü bir bildiri daha yayınlayarak kampanyanın durdurularak satışa sunulan biraların geri çekildiği bilgisine yer verildi. Bu kararın alınmasında emniyetin hakla ilişkiler bölümü ve devletin koruma yetkilileri ile birlikte alındığı da vurgulandı.

SÖZKONUSU KAPAKLI ŞİŞELER TOPLANDI
Bugüne kadar satışa sunulan Suudi Arabistan bayrağının yer aldığı bira kapağı bulunan şişelerin sayısının az olduğuna dikkat çekilen açıklamada; sürümün sadece bir bölümünde bölgesel dağıtımda yer aldığı ve geri çekildiği ifade edildi. Sosyal medya hesabından verilen bilgilerde, her 171 şişeden birisinde Suudi Arabistan bayrağının yer aldığı kapakların bulunduğu ve bunların da piyasadan ayıklandığı da kaydedildi.