Terör yanlısı reklamlara tepkiler sürüyor

İsviçre Dışişleri Bakanlığı, Cenevre’deki toplu ulaşımı sağlayan tramvaylardaki YPG/PKK terör örgütünün propagandasını yapan reklamların tamamen Cenevre Kantonu sorumluğunda olduğunu açıkladı.

 

İsviçre Dışişleri BakanlığıCenevre kentinde toplu ulaşım sağlayan tramvaylara YPG/PKK terör örgütü yandaşlarınca verilen reklamların tamamen Cenevre Kantonu’nun sorumluluğunda olduğunu, İsviçre Federal Hükümetinin bu tür reklamlara müdahale şansı olmadığını bildirdi. AA muhabirinin sorularını cevaplayan İsviçre Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Noemie Charton, “Türkiye ile İsviçre arasındaki ilişkiler çok eskiye dayanıyor ve iyi durumda.” dedi. Sözcü Charton, İsviçre’deki Türk sivil toplum kuruluşlarının (STK) sert tepkisine neden olan Cenevre’deki tramvaylarda “Özgür Kürdistan” başlığıyla Afrin’de insan hakları istismarı yapıldığı yalanlarının yer aldığı reklamların sorumluluğunun tamamen Cenevre Kantonu’nda olduğunu belirtti. Charton, “İsviçre anayasası ifade özgürlüğünü garanti eder. Kamuya açık alanlarda reklamların yayımlanmasının sorumluluğu İsviçre yasaları ve kamu düzenine uyumlu olarak Cenevre Kantonu yetkililerinin takdirine bağlıdır.” diye konuştu. İsviçre Türk toplumunun terör yanlısı reklamlara büyük tepki göstermesi ve bu reklamların tramvaylardan derhal kaldırılması talebine ilişkin ise Charton, “Posterleri koyma veya kaldırma kararı Federal Dışişleri Bakanlığının yetkisi dahilinde değildir.” ifadesini kullandı. Charton, bakanlığının Türkiye’nin Bern Büyükelçiliğiyle düzenli temas halinde olduğunu ve gerekli durumlarda ülkedeki yasal duruma ilişkin Büyükelçiliğe açıklama yapmaya hazır olduklarını kaydetti.

“İfade özgürlüğüyle açıklanamaz”

Öte yandan Uluslararası Adalet, Eşitlik ve Barış Konseyi (Cojep) Genel Sekreteri ve Refah ve Adalet Derneği (Refahder) Avrupa Başkanı Celil Yılmaz ise AA’ya yaptığı açıklamada, “Dün Cenevre tramvaylarında YPG/PKK propagandası yapılmasıyla yaşanan rezalet dünyada insan haklarının merkezi olarak bilinen Cenevre’nin tarihine kara leke olarak geçmiştir.” dedi.

Cenevre Kantonu yönetiminin uzun yıllardır YPG/PKK terör örgütü yandaşlarına ve özellikle Türkiye düşmanlarına kol kanat gerdiğini ifade eden Yılmaz, bu durumun hiçbir şekilde ifade özgürlüğüyle açıklanamayacağının altını çizdi.