TESTİ POZİTİF ÇIKTI AMBÜLANSLA EVE GÖNDERİLDİ

Erdal Altuntaş
HAMBURG – Yemek yiyemediği için 16 Kasım’da Altona’daki hastaneye kaldırılan ve yapılan korona testi “pozitif” çıkan 90 yaşındaki Ali Sarı, hastane elbiseleleriyle gece yarısı ambulansla taburcu edilerek eve gönderildi. Karantinadan 26 Kasım’da çıkacak olan Balıkesirli Ali Sarı, 23 Kasım akşamı daha tam iyileşmeden saat 20:30’da hastaneden taburcu edildi. Ambulansla eve gelen Sarı’yı 57 yaşındaki kızı Nezahat Sarı karşıladı. Babasını görünce şaşkına döndüğünü ifade eden Nezahat Sarı “Babamı hastanede yattığı arkası açık ameliyat elbisesiyle, ayakları çıplak bir şekilde sanki yan odaya gönderiyorlarmış gibi eve göndermişler. Kimlikleri, elbiseleri, eşyaları hepsi hastanede kalmış. Hatta idrar torbasını bile çıkarmamışlar. Sanki babam hastaneden kaçmış gibi eve geldi. Hemen hastaneyi aradım. Durumu anlattım.

Hemşire bana (İdrar torbasını siz çıkartın) dedi. Ben ömrümde böyle bir şey yapmadım, anlamam, nasıl çıkartayım dediysemde lafımı dinletemedim. Önce beni acil doktora (Notarzt) yönlendirdiler. Onlar da (Biz takmadığımız şeyi çıkartamayız, ev doktorunu arayın) dediler. Salı sabahı ev doktorumu aradım. O da bana (Bu bizim görevimiz değil. Bunu takan hastanedeki görevlilerin çıkarması lazım) dediler. Sonra tekrar hastaneyi aradım. Bu sefer telefona çıkan hemşire (Tamam özür dileriz, bizim hatamız. Yoğunluktan dolayı unutmuşuz. Siz şu anda karantinadasınız. 26 Kasım’da karantina bitince babanızı ambulansla hastaneye gönderin, çıkartalım) dediler. Almanya gibi bir ülkede ilk kez böyle bir durumla karşılaştım” dedi.

90 yaşındaki babasının üç gün boyunca evin içinde idrar torbasıyla gezmek zorunda olduğunu belirten Sarı “Babam 45 yıl belediyede çalıştı ve emekli oldu. Kulakları duymuyor ve kulaklıkları da hastanede kaldı. Korona elbisesi giyip gelebilirlerdi. Babamla temas ettiğim için ben de karantinada olduğumdan dolayı, başka birisinden de yardım isteyemiyoruz. Almanya gibi gelişmiş bir ülkede bu yaşadıklarıma inanamıyorum. Umarım bizim başımıza gelenler başkalarının da başına gelmez. Bu olay bana, yabancılara kötü davranıldığı izlenimi verdi” dedi.