Tgbw’den annelere meslek eğitim imkanı

Annelikten iş hayatına giden yolda üstün hizmet veren Baden-Württemberg Türk Toplumu Derneği (tgbw), ev hanımlarına 9 yıldır ücretsiz meslek danışmanlığı veriyor. Şimdiye kadar 300’e yakın ev kadını meslek sahibi oldu.

 

blank

Mustafa Karaman
STUTTGART- Merkezi Stuttgart’ta bulunan, Baden-Württemberg Türk Toplumu Derneğinde (tgbw) 9 yıldan beri ev kadınlarına yönelik meslek eğitimi danışmanlığı veriliyor. 55 yaşına kadar her kadının Almanya’da meslek eğitimi yapabileceğini söyleyen TGBW Başkan Yardımcısı Oya Poyraz, 300’e yakın ev kadınını meslek sahibi yaptıklarını açıkladı.

 

blank

DANIŞMANLIK HİZMETİ
Federal Aile Bakanlığı, Avrupa Sosyal Fonları tarafından desteklenen “Meslekle daha güçlü” programı çerçevesinde hizmet verildiğini belirten TGBW Başkan Yardımcısı Oya Poyraz, hiçbir eğitimi olmasa bile Almanya’da her kadının meslek sahibi olabileceğini söyledi. Türkiye’den veya diğer ülkelerden çeşitli nedenlerle Almanya’ya gelen göçmen kadınlar belli bir eğitimle geldiklerine dikkat çeken Poyraz, “Almanca bilmedikleri veya çocukları nedeniyle iş hayatına giremeyen kadınlar çoğunlukla küçük çaplı işlerde çalışıyorlar. Çocuklar yetişkin hale geldiğinde de mesleki becerileri olmadığı için kalifiye işlerde çalışma imkanı bulmuyorlar. Oysa geldikleri ülkelerinde belli bir eğitim alarak Almanya’ya gelen kadınlar sahip oldukları diplomaların Almanya’daki denkliğini çıkartabilir” dedi. Sevdikleri bir mesleğin eğitimini yapabilme olanağına sahip olduklarını altını çizen Oya Poyraz, “Almanya’da eğitim için bol imkan ve ciddi destekler var. İlkokul mezunlarının da öğrenebilecekleri meslekler var. Üniversite mezunu kadınlara yönelik diploma denkliği ve mesleki yeterlilik konularında da danışmanlık veriyoruz” diyerek hizmetlerini dile getirdi.

 

blank

ÜCRETSİZ HİZMET
Meslek eğitimi yapan kadınların Job Center veya Çalışma Ajansları tarafından meslek eğitimleri boyunca maddi destek de alabileceklerini belirten TGBW Başkan Yardımcısı Oya Poyraz, meslek eğitimine başlayanların eğitime başladıkları ilk günden itibaren emekli primlerinin yattığını ve emekliliklerini daha rahat geçireceklerine işaret etti. Federal Aile Bakanlığı hem kadınları güçlendirme hem de Almanya’nın kaliteli personel ihtiyacını gidermek için bu projeyi başlattığını vurgulayan Poyraz, “Almanya genelinde 90 merkezden yürütülen proje çerçevesinde binlerce kadının mesleki beceri kazandı. Stuttgart, Ludwigsburg, Böblingen, Rems-Murr ve Esslingen’de yaşayan kadınlar TGBW’nin hizmetinden faydalanabilir. Bugüne kadar 300’e yakın kadınının meslek sahibi olmasını veya iş pazarına katılmasına imkan sağladık. Ücretsiz hizmet veriyoruz. Göçmen kökenli tüm kadınlar danışmanlıklarımızdan faydalanabilir” şeklinde konuştu.

 

blank

HİZMETLER:
Kadınların mesleki becerilerinin artması için Almanya’daki eğitim imkanları hakkında bilgilendiriliyor. Meslek eğitimi yapmak isteyenlere var olan imkanları anlatıp meslek seçimi, meslek yeri arama, uygun okul bulma, diplomalarının denkliğini almak konularında yardımcı olunuyor. Almanca dil bilgilerinin gelişmesi gerekiyorsa uygun kurslara gitmelerini sağlanıp, eğitimleri boyunca destekleniyor.
Meslek eğitimi imkanlarıyla ilgili bilgi almak isteyenler 0711- 888 999-15 numaralı telefona başvurabilirler.