TGH’da adaylarla sandık provası

Nebahat Uzun
HAMBURG- Hamburg’da 23 Şubat’ta yapılacak eyalet seçimlerinde farklı partilerden birer adayın katılımıyla Hamburg Türk Toplumu (TGH) çatısı altına gerçekleştirilen toplantıya ilgi yoğun oldu. Adeta seçim günü provasının yapıldığı toplantının ardından salona kurulan temsili oy sandığında katılımcılar en beğendikleri konuşmacılara oy v erdiler. Toplantıya Sosyal Demokrat Parti’den (SPD) aday Kazım Abacı, Hıristiyan Demokrat Parti’den (CDU) aday Bülent Bedo Kayaturan, Yeşiller’den aday Michael Gwosdz, Sol Parti’den David Stoop ve Hür Demokrat Parti’den aday (FDP) Katharina Blume konuşmacı olarak katıldı. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan TGH Başkanı Murat Kaplan, “Partiler üstü bir kuruluşuz ve yaşadığımız ülkedeki ve kentteki siyaset bizi yakından ilgilendiriyor. Türkiye kökenliler arasında işsizlik, okulu diplomasız bırakma, meslek eğitim yeri bulamama, kalifiye eksikliği, resmi kurumlarda ve siyasetteki karar mekanizmalarında yeterli temsil edilememe gibi sorunları yoğunlukla yaşıyoruz ve bu sorunların doğru bir siyasetle çözülebileceğine inanıyoruz” şeklinde konuştu. Sorunları erken tanıyıp vaktine çözüm üretmenin önemine vurgu yapan Kaplan, göçmenlerin sadece sorun teşkil etmediğini, pozitif açıyla bakıldığında Hamburg’un geleceği için büyük bir şans olduğunun da altını çizdi. Adaylara seslenen Kaplan, “Bizler ırkçılığın her türlüsünün karşısındayız. Anadile destekten işsizliğin önlenmesine kadar birçok sorunlarımız için neler yapmak istediğinizi duymak istiyoruz” cümleleriyle sözü adaylara bıraktı.

TOPLUMUN YARISINI OLUŞTURANLARDAN “AZINLIK” OLARAK BAHSEDİLEMEZ
TGH Müdürü Jakob Wozniak’ın sunumunda yapılan toplantıda konuşan Gwosdz, “Önemli olan, kimi seçeceğimizden önce mutlaka sandığa giderek aşırı sağcıların meclise girmesini engellemektir. Seçime katılım ne kadar yoğun olursa aşırı sağcıları meclisten o derece uzaklaştırmış oluruz“dedi. Toplumda zengin-yoksul uçurumunun giderek açıldığına dikkat çeken Stoop ise Almanya’nın en zenginlerinin yaşadığı Hamburg’da her 5 çocuktan birinin yoksulluk sınırında yaşadığını hatırlatarak bundan son 10 yılın politikasının büyük katkısı olduğunu ifade etti. Aşırı sağcı AfD’nin federal meclis dahil olmak üzere tüm eyalet meclislerine girmeyi başardığını söyleyen Abacı, “Bu sonuçta seçimlere katılımın ortalama yüzde 57’lerde kalmasının çok büyük payı var. Seçime katılımın artması, AfD’nin meclisin dışında kalması anlamına gelir. Hamburglu seçmenler sandık başına giderek onları meclis dışında bırakıp tüm Almanya’ya örnek teşkil edebilecek güce sahiptir” şeklinde konuştu. Genç nüfusun yüzde 52’sinin göçmenlerden oluştuğu bir toplumda göçmen kökenlilerden ‘azınlık’ olarak bahsedilemeyeceğini ifade eden Abacı, “Ancak Wilhelmsburg’daki ‘Ayşe’ ile Eppendorf’taki ‘Martin’ eşit fırsatlara sahip olduğu zaman eşitlikten bahsedebiliriz. Okullarımız, kreşlerimiz bu gençleri güçlendirecek şekilde dizayn edilmelidir” dedi.

DR. TSCHENTSCHER 2 ŞUBAT’TA TGH’DA SEÇMENLERLE BULUŞACAK
CDU’da olmasının sık sık eleştirildiğini söyleyen Kayaturan, “Bugüne kadar hemen tüm partilerle yakın temasım oldu ve hepsini tanıma fırsatı buldum. CDU’da doğru partide olduğuma inanıyorum. Bir ülkede başarılı olabilmek için eğitim anahtardır. CDU ise iktidarda olduğu dönemlerde özellikle göçmen kökenli gençlerin meslek eğitimine, resmî kurumlarda memur olarak çalışabilmelerine yönelik çok güzel çalışmalar yaptı. Müslümanlarla ve Alevilerle yapılan devlet sözleşmesinin temeli CDU döneminde atıldı” dedi. Kayaturan, katılımın önemine de vurgu yaptı. Bugüne kadar göçmen kökenlilerle fazla temas içinde olmadıklarını söyleyen Blume ise, “Fakat bu yabancılığın kalmasını, daha fazla iletişim içinde olmayı arzu ediyorum. Bize bu şansı verin. Okullardaki çocuklarımızın yarısı göçmen kökenli ve onların eğitimi için birlikte güzel şeyler başarabiliriz” şeklinde konuştu. Toplantıya 23 Şubat seçimlerinde aday olan Barış Önes (SPD), Güngör Yılmaz (SPD), Okşan Karakuş (SPD) dinleyici olarak katılırken adaylar katılımcıların sorularını da cevapladılar. Seçim döneminde vatandaşları bilgilendirmeye ağırlık veren TGH, 2 Şubat Pazar günü saat 14.00’de Hamburg Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Peter Tschentscher’i konuk edecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın