TGRN’den BİRLEŞTİREN iftar

Kâmil YılmazMANNHEİM – 2014 yılının Kasım ayında kurulan Rhein-Neckar Türk Toplumu Platformu Derneği (TGRN e.V.) tarafından verilen iftar programında bölgedeki STK başkanları ve vatandaşlarımız bir araya geldi. Alman misafirlerin de yer aldığı iftar programı Jungbsuch semtindeki Plus X Halle’de gerçekleştirildi. Misafirlere girişte birer gül takdim edilmesi büyük bir jest olarak takdir edildi. Taekwondo Erol tarafından organize edilen iftar programında açılış DİTİB Grünstadt Yeşil Cami din görevlisi Emin Eneç tarafından okunan Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Daha sonra TGRN Derneği Başkan yardımcısı Şevki Bilgin tarafından hazırlanan sine vizyon gösterisi ile derneğin kuruluşundan bugüne kadar yapılan çalışmalar tanıtıldı. 300’den fazla davetinin icabet ettiği iftar programında açılış konuşmasını TGRN Başkanı Bayram Türkoğlu yaptı. Türkoğlu, konuşmasında; “TGRN olarak biz lobi derneğiyiz ve elimizden geldiği kadar sizlerin haklarını savunmaya çalışıyoruz. TGRN derneğimiz, Türk toplumuna toplumu ilgilendiren bütün alanlarda hizmet etmek için kurulmuş bağımsız, sosyal, demokratik, partiler üstü, aktif insanlardan oluşmuş bir lobi derneğidir” dedi.

“BİZ BİR LOBİ DENEĞİYİZ”
Dernek olarak, Türk toplumunun dernekleriyle, teşkilatlarıyla bir parçası olduğunu vurgulayan TGRN Başkanı “Tüm legal teşkilat ve derneklere eşit mesafedeyiz ve onların çalışmalarına değer veriyoruz. Toplumumuzun her alanda yaptıkları tüm çalışmalarda, toplumsal meselelerde, kültürel azınlık haklarımızın korunması yönünde elimizden geldiği kadar ve imkanlar dahilinde çaba gösteriyoruz” şeklinde konuştu.

“KAT EDECEK ÇOK YOLUMUZ VAR”
Türk insanının buraya geldiği zamanları ve şu anki konumunu karşılaştırdığımızda büyük bir mesafe kat ettiğini gördüğümüzü de dile getiren Bayram Türkoğlu, “Kendimize özgü dil, din, kültür ve sosyal değerlerin korunması noktasında her gün biraz daha kurumsallaşmaya doğru çok yol kat etmiş bulunuyoruz. Misafir işçi statüsünden, kültürel azınlık statüsüne doğru yol kat ediyoruz. Göçmen yasaları ve Politikaları, sorunlar; Türk ve Alman sivil ve resmi bir çok kurum, lobi dernekleri, kiliseler, yasaların uygulanmasında, düzeltilmesinde ve talep edilmesinde çaba gösteriyorlar. Bu hizmetler paha biçilmez. Bu çalışmalara Türk toplumu adına müteşekkiriz. Ancak hala daha bir çok mesele çözülmüş, düzeltilmiş değil. Özellikle Türk toplumuna yönelik bazı yaptırımlar üzücü.

“İSLAM ALMANYA’YA DAHİLDİR”
Göçmenler Yasaları yeteri seviyede değil. Çifte vatandaşlık serbest değil. Herkese seçme ve seçilme hakkı hâlâ yok. Bürokratik işlem suçları Kiriminal suç olarak sayılıyor. 6 milyon Müslüman burada yaşamasını rağmen İslam hala resmi din olarak tanınmıyor. İslamofobinin önüne geçilecek adımlar atılmıyor. Biz buradan İslam’ın Almanya’ya dahil olduğunu haykırıyoruz. Avrupa Mülteci Meseleleri konusunda Türkiye’ye göre sınıfta kalıyor. Kapılarını açmalı ve ölümden, açlıktan, savaştan kaçan bu insanlara yardım etmeli kucak açmalıdır. Bu insanî bir görevdir. Türk toplumuna, 1998 yılından beri Gümrük birliği gereği Avrupa Birliğinde serbest dolaşım hakkı olmasına rağmen hala verilmiyor engelleniyor” TGRN Başkanı, yapılacak çok iş, atılacak çok adım olduğunu belirterek konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı: “Hepinizi legal çerçeveler içinde bu mukaddes var olma mücadelesine, kültürel azınlık haklarımızın korunma ve talep edilme mücadelesine davet ediyor, bugüne kadar verilen tüm hizmetlerden dolayı Türk ve Alman tüm sivil, resmi ve inisiyatif kuruluşlara ve bireylere teşekkür ediyorum. Bugünkü iftarımıza emeği geçen tüm görev arkadaşlarıma teşekkür eder, hepinize hayırlı iftarlar dilerim”.

İFTARLAR BİRLEŞTİRİYOR
Daha sonra kürsüye gelen SPD Mannheim Belediye Encümeni Marianne Bade ise, Müslümanlar tarafından her yıl organize edilen iftarların birleştirici olduğuna vugu yaptı. Marianne Bade, bu sayede Müslüman komşular ile olan önyargıların ortadan kalkmasına vesile olduğunu da belirterek, kendisinin de bu iftara davet edilmesinden dolayı ayrıca teşekkür ettiğini sözlerine ekledi.

Programın son bölümünde ise, Mannheim’da 1987 yılından beri faaliyet gösteren ve Tekvando Erol Spor Okulu sahibi ve TGRN Başkan Yardımcısı Mustafa Erol, okulunu tanıtımını yaptı. Spor sayesinde gençlerimizin sokaklardan alınabileceğine dikkat çeken Erol, spor sayesinde kötü alışkanlıklardan da uzak kalınacağını ifade etti.