TGRN’den “Mültecilere Almanca”

Kâmil YılmazLUDWİGSHAFEN – 2014 yılının Kasım ayında kurulan Rhein-Neckar Türk Toplumu Platformu Derneği (TGRN e.V.) tarafından organize edilen “Mülteciler için Almanca Kursu” projesi sona erdi. Ludwigshafen’de bulunan kimya devi BASF Sosyal Projeler kapsamında (Connected to Care-Deutschkurs für Flüchtlinge) ödüllendirilerek 5000 Euro destek alan dernek bu amaçla organize ettiği “Mülteciler için Almanca Dil Kursu” düzenlenen sertifika teslim töreni ile tamamlandı. BASF firmasına başvuran 750 proje arasında 4. olarak 5 bin Euro’luk sponsorluk ödülü almaya hak kazanan proje, 6 ay sürdü. Maddi olarak alınan ödülün 6 aylık sınıf kiralanması, açılış ve kapanış töreni ve sertifikalar ile kırtasiye ve öğretmenlerin yol masraflarının karşılandığı belirtildi.

20 MÜLTECİ ALMANCA ÖĞRENDİ
Bayanlar ve erkekler olmak üzere iki grup halinde verilen kurslara başlangıçta 40 öğrenci katılırken, kursu tamamlayan mülteci öğrenci sayısının ise 20 olduğu kaydedildi. Proje ve Kurs Koordinatörlüğünü Şevki Bilgin tarafından yapılan Mültecilere Almanca Kursu, Özge Söylemezoğlu, Jihane El Hannach ve Muhsin Balaban adlı öğretmenler tarafından verildi.

PROJELER DEVAM EDECEK
Projenin başarı ile tamamlanmasının ardından düzenlenen sertifika teslim töreninde konuşan TGRN e.V. Başkanı Bayram Türkoğlu, özellikle açılış ve kapanış merasimlerine büyük destekte bulunan Alperen Ocakları Ludwigshafen Hanım Kolları Başkan’ı İnci Bilgin’e teşekkür etti. Bu tür projelerin kaynak bulunduğu takdirde devam edeceğini de ifade eden Bayram Türkoğlu, Türk toplumunun örnek yardımlaşma ile mültecilere karşı gösterdiği duyarlılığı övdü. TGRN olarak sosyal çalışmalara destek olduklarını ve bundan sonra da desteklemeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.