THY SEFERLERİ ARTTIRDI

Erdal Altuntaş-Gülsüm Tan- Hasan AkdoğanBREMEN-Bremen’den ilk uçuşunu 26 Nisan 2012 tarihinde gerçekleştiren sektöründe bir çok uluslararası ödülü bulunan milli gururumuz Türk Hava Yolları (THY), Bremen-İstanbul seferlerini önümüzdeki 27 Mart 2016 tarihinden itibaren haftada 10 ‘dan 14’de yükseltecek. Böylece Bremen ve çevresinde yaşayanlar, 27 Mart’tan itibaren İstanbul’a günde iki kez uçma fırsatı bulacaklar. THY Bremen Bürosu, bu gelişmeyi duyurmak ve karşılıklı bilgi alışverişinde bulunmak üzere Bremen ve çevresi Bremerhaven, Delmenhorst ve Oldenburg kentlerindeki Türk seyehat acentalarını, Kapadokya restoranında düzenlediği yemekli toplantıda buluşturdu. THY Kuzey Almanya müdürlerininde davetli olduğu halde maziretleri nedeniyle katılamadıkları yemekte,THY Hamburg Müdürü Cemil Tezgah yer aldı.

THY AYRI BİR DEĞERDİR
THY Bremen Müdürü Tekin Ekinci, konuklarını selamladığı yemekte, dünyada gittikçe gelişip büğüyen THY’yi anlattı. Bu kuruma hizmette bulunmanın bir ayrıcalık olduğunu kaydeden Ekinci,verdiği örnekle geçtiğimiz yıl bürolarında POST Gazetesi’nin Sarı Yıldız yarışmasında kazananlar için düzenledikleri ödül törenine katılan bir emekli çiftin promosyon ödülü kazandığı halde o mutlu görünümleri kendisini çok etkilediğini anlatarak,
“Nedenini sorduğumda, “Bremen Havalimanı yakınında olan bahçemizden uçuş saatini bildiğimiz THY uçağını gördüğümüzde komşularla toplanıp ardından dua okuyoruz” dediklerinde çok duygulanmıştım. THY’nin gelişim süreci sadece ticari yönüyle değil, duygusal boyutuyla insanımızın başını dik tutan ve aynı zamanda değer katan bir hava yoludur” dedi.

THY’NİN YÜKSELİŞİ
THY başarısının,Türkiye’nin geldiği noktadan pek farklı olmadığına dikkat çeken Ekinci, “Türkiye’deki tüm sektörlerdeki yükseliş, aldığımız rüzgarın sadece bir yansımasıdır Türk Hava Yolları’nın yükselişi. Biz, insansız hava aracı gönderebiliyorsak ve tüm yazılımları yapıyorsak. Dünya’ya teknik ustalık satıyorsak. Tüm sektörlerdeki arayı kapattıysak ve artık öncü olmaya aday bir ülke olmuşsak, bence o ülkenin hava yollarıda ancak THY olmalıdır” dedi.

DEV SEKTÖR
THY olarak dev bir sektörün birinci liginde olduklarını belirten Ekinci rakamlar vererek, “Almanya’da yaklaşık 10 bin cıvarında seyehat ecentası var. Yaklaşık 3,5 milyon insan bu sektörde çalışıyor. Almanya’ya katkısı 97 milyar Avro, Dünya’da bu sektörde çalışan 55 milyon insanda 2,2 trilyon Dolar üretiyor. Bu sektör sadece taşımacılık değil, bilginin, tekniğin, ve bilim gibi bir bütünün parçasıdır” diye konuştu.
BAŞARI TESADÜF DEĞİLDİR
İstanbul’da yaşanan patlamaya değinen Ekinci, dünyada yaşanabilen bir olay olduğu halde bilinçli olarak Türkiye olayı farklı algılandırıldığını ve gurupların İstanbul seyehatlerini iptal ettiklerini belirten Ekinci, “Terörün beslediği şey korkudur. Bu hedefin tutmaması için özgüvenimizi güçlendirmeliyiz. Görülmek istenildiği gibi biz potansiyel bir suçlu değiliz. Bu konuda sizlerin kalbine dokunmak istedimki sizde gerektiğinde yolcularımızın kalbine dokunasınız. Sizler bizim için çok önemlisiniz. Kültür taşıyıcılarımızssınız. Sadece ticari boyutta yarışmayalım. Kendimize inanmalıyız. Birlikte var ve diri olacağız. Bu yolda mücadele edeceğiz. Başarı tesadüf değildir” diyerek, acenta temsilcilerini motive etti. Aldıkları duyumlarda bazı yolcuların yalnış bilgilendirildiğini hatırlatan Ekinci, acentaların verdiği doğru bilgiler kendilerini daha güçlü kılacağını söyledi.

HİZMETE TEŞEKKÜR
Acentacılarında kendi sıkıntılarını dile getirdiği yemekte, Bremen’de geçtiğimiz yıl vefat eden ilk acenta sahiplerinden Mustafa Yıldırım anılırken, aynı sektörde de hizmet veren emekli Mustafa Karabacak’a onur plaketi, THY Bremen Müdürü T. Ekinci tarafından takdim edildi. Türk toplumu ve TYY kurumuna yaptığı katkılardan dolayı teşekkür edilen plaketi alınca duygulandığı görülen Karabacak, şirketini evlatlarına devrettiğini belirtirken, sektörde bu aşamaya hiçde kolay gelinmediğini anlattı.