THY’den ücretsiz değişiklik hakkı

Korona Virüsü dolayısıyla iptal olan uçuşlardan dolayı, daha önce bilet alan kişilerin bilet tarihlerini değiştirme ve geri iade hakkı tanınırken, Türk Hava Yolları’ndan (THY) yapılan yeni açıklamayla „21.03.2020 – 20.06.2020 süresinde düzenlenmiş biletlerde bir defaya mahsus değişiklik cezası uygulanmayacak“ açıklaması yapıldı.

Erdal Altuntaş
HAMBURG – Kovid 19 yasakları kapsamında 21 Mart’dan itibaren durdurulan THY uçuşları kapsamında yolcuların mağdur olmaması için yeni kararlar devreye girdi. THY’den yapılan yazılı açıklamada „ Daha önce 21.03.2020 – 20.05.2020 süresinde düzenlenmiş biletlerde bir defaya mahsus değişiklik cezası uygulanmazken, bu süre 20.06.2020 tarihine kadar uzatılmıştır. Dolayısıyla noshow olmamak kayıdıyla 21.03.2020 – 20.06.2020 tarihleri arasında düzenlenecek biletlerde bir defaya mahsus değişiklik cezası alınmaksızın rezervasyon ve parkur değişikliği yapılabilecektir“ denildi.

THY, EN GÜVENLİ ŞİRKET
Bu düzenlemenin yolcular tarafından büyük bir şans olduğunu belirten Hamburg-Billstedt’deki Biletix Seyehat Acentesi Sahibi Hasan Güner ve Satış Müdürü Alpaslan Güçlü „Bu uygulama yolcularımızın menfaatinedir. 20 Haziran’a kadar alınacak biletlerde, eğer uçuşlar THY tarafından iptal edilirse müşteri 31.12.2021 tarihine kadar dilediği tarihe biletini değiştirme hakkı var. Örneğin 11 Haziran tarihine 200 Euro’ya bilet alan bir vatandaşımız, uçuşun THY tarafından yapılamaması durumunda bilet fiyatlarının 500-600 Euro olduğu yüksek sezonda uçması halinde bile, hiçbir fark ödemeyeceği anlamına geliyor. Eğer 30 Haziran’a bilet alan bir vatandaşımız, uçuşların yapılacak olması durumunda Türkiye’deki sıkıntılardan dolayı uçmak istemezse ve bileti ileri bir tarihe ertelemek isterse, sadece aradaki fiyat farkını ödeyerek bu uçuşu yapabilecek“ dediler. Uçuş iptali ve tarife değişikliğin oluşmadığı biletlerde, bilet düzenleme tarihine göre 2 ayrı değişiklik hakkı sunulduğunu belirten Alpaslan Güçlü „Böylece 20.03.2020 tarihine kadar düzenlenen biletlerde ceza ve fark ödemeksizin değişiklik hakkı doğuyor. THY’den başka hiçbir şirket 31.12.2021’e kadar değişiklik imkanı vermiyor. Onun için şu anda THY’den bilet alanlar ucuza alıyor ve tüm işlemleri yetkili acenteler anında yapabiliyorlar“ dedi.

Bir defaya mahsus ücretsiz değişiklik hakkı için gerekli şartlar şu şekilde:

1-Orijinal bilet 20.03.2020 tarihine kadar düzenlenmiş ve 31.12.2020 tarihine kadar THY ve AJ uçuşlarına kayıtlı olmalı
2-Yeni alınacak uçuşlar orijinal biletteki iata bölgesi ve kabin sınıfı ile aynı olmalı
3-Bir defaya mahsus ücretsiz değişiklik yeni uçuşların en son 31.12.2021 tarihinde tamamlanma şartıyla yapılacaktır.
4-İç hat ve Kıbrıs biletleri için bu uygulama geçerli değildir.
5-Belirtilen şartlara uyan promosyon ücretli biletler de bir defa ücretsiz değiştirilebilir.
6-Noshow durumunda ücretsiz değişiklik hakkı bulunmamaktadır. Ücret kuralları geçerlidir.
7-Noshow istinası: 20.03.2020 tarihine kadar düzenlenmiş ve 31.05.2020 tarihine kadar uçuşlu biletlerde noshow olsa dahi bir defaya mahsus ücretsiz değişiklik yapılabilmektedir.
8-Ücretsiz değişiklik hakkı sadece sefer iptali olmayan ve tarife değişikliğin oluşmadığı biletler için geçerlidir.
9- Ücretsiz değişiklik hakkı ancak orijinal biletin tarifeli ilk uçuşundan en az iki saat öncesinde rezervasyonda bulunan uçuşların iptal edilmesi kaydıyla uygulanacaktır.
10-Sefer iptali veya tarife değişikliği oluşmadığı için bilet kuponuna I veya S indikatörü eklenmeyen biletler ancak ücret kuralına göre iade edilebilir.
11-Daha önce Kovid-19 nedeniyle yapılmış tüm yayınlar işbu duyuru ile uygulamadan kaldırılmıştır.
12-Bilet geçerlilği herhangi bir ceza alınmaksızın 31.12.2021 tarihine kadar uzatılabilecektır.
13-Ücretsiz değişiklik sadece bir defa mümkündür. Daha sonra yapılmak istenen değişikliklerde ücret kuralında belirtilen ceza bedeli ve ücret ile vergi farkları alınmalıdır.

UÇUŞ TARİHLERİ AÇIKLANDI
Öte yandan Turizm Güncel sitesinde yayınlanan habere göre Türkiye’nin hangi ülkeye uçuşları ne zaman başlatmayı planladığı duyuruldu. Sitede yer alan haberde „Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın yürüttüğü ortak çalışmayla oluşturulan listeye göre, ilk uçuşun 1 Haziran’da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yapılması planlanıyor. Yapılan planlamaya göre Türklerin yoğun yaşadığı Almanya ve Avusturya’ya 15 Haziran’da, Hollanda’ya 20 Haziran’da, İskandinav ülkelerine ise 22 Haziran’da uçuşlar başlayacak“ denildi. Turizm Güncel sitesi; bu planların Türkiye tarafından hazırlanan uçuş planı olduğuna da dikkat çekerek „Bunlar, Türkiye’nin kendi planlaması ve niyetidir. Uçuşların fiili olarak başlayabilmesi için karşı ülkelerin tamamıyla mutabakat sağlanması gerekiyor“ cümlelerine yer verildi.