“Ticari başarı yetmez, lobicilik şart”

Hamburg Başkonsolosluğu Ticaret Ataşeleri E. Pelin Ferah ve Uğur Özcan, Post Gazetesi Hamburg bürosunu ziyaret ettiler. 4 yıllık görev süresi sona erecek olan Özcan yaptıkları çalışmaları anlatırken yatırımcılara “Mecklenburg-Vorpommern eyaletine yatırım yaparak teşviklerden faydalanın” tavsiyesinde bulundu.

Erdal Altuntaş
HAMBURG – T.C Hamburg Başkonsolosluğu’na bağlı olarak görev yapan Hamburg Ticaret Ataşeleri E. Pelin Ferah ve Uğur Özcan, Post Gazetesi Hamburg bürosuna yaptıkları ziyarette, gazetemiz hakkında bilgi alırken, görev alanları olan Hamburg, Schleswig-Holstein (SH) ve Mecklenburg-Vorpommern (MV) Eyaletlerinde yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdiler. 15 Ocak 2018’de göreve başlayan ve 15 Ocak 2022’de görevi sona ererek Ankara Ticaret Bakanlığı’na dönecek olan Uğur Özcan ile Nisan 2021’de Hamburg Ticaret Ataşesi olarak göreve başlayan Pelin Ferah, “Türkiye devleti görevinin başındadır. Ulaşabildiğimiz her firmaya ulaşmaya çalışıyoruz. Elimizden geldiğince de onların sorunlarında yardımcı olmaya çalışıyoruz” dediler.

TÜRKİYE-HAMBURG TİCARİ İLİŞİKİLİERİ ÇOK GÜÇLÜ
Dört yıllık görev süresi sona ermek üzere olan Uğur Özcan 15 Ocak’da Hamburg’dan ayrılmadan önce Post Gazetesi’ni ziyaret ederek çalışmaları hakkında temsilcmiz Erdal Altuntaş ile görüştü. İhracat ve ithalat rakamlarını yakinen takip ettiklerini belirten Uğur Özcan “Turkiye’nin Hamburg ile ticaretinde dış ticaret fazlası verdiğini gururla soyleyebilirim. Türkiye’nin Hamburg’dan ithal ettiği ürünler daha çok havacılık sektörüne ait. Bu, Airbus Uçak firmasının Hamburg’da olmasından dolayı kaynaklanıyor. Bizim, Hamburg’dan ithalatımızdaki en büyük kalemi, yüzde 60-70 ile havacılık sektörü oluşturuyor. Türkiye’den ise daha çok tekstil, gıda, makine yedek parçaları, sanayi ürünleri getiriyoruz. Hamburg bir ticaret şehri ve bağlantıları kuvvetli ve biz de bu avantajları iyi kullanıyoruz. Bizim yatırımcılarımızın çok rahat çalışabileceği bir ortam var burada” dedi.

LOBİ FAALİYETLERİNİ ARTIRIN
Son 1,5 yılda pandemiden dolayı fazla bir şey yapamadıklarını ama onu da internet üzerinden online seminerler yaparak kapatmaya çalıştıklarını belirten Özcan “Politik gelişmelerden uzak, her zaman Türkiye’nin üreten bir ülke olduğunu, yatırıma elverişli olduğunu, tek taraflı olarak değil, bizden de dinlenmeleri gerektiğini Almanlara ve yatırımcılara ifade ettik ve etmeye de devam edeceğiz. Ulaşabildiğimiz herkese ulaşmaya çalıştık. Biz burada sadece iki kişiyiz ve her tarafa yetişmemiz mümkün olmuyor maalesef. Ulaşamadıklarımız kusura bakmasınlar. Türkiye Cumhuriyeti buradadır. Bir sorunununuz veya sorunuz olduğunda gelip bize danışabilirsiniz. Elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız” dedi. İş insanlarına hitaben verdiği mesajında ise “Gelecekle ilgili işadamlarımız mutlak surette ticari güçlerinin yanısıra birazda lobi faaliyetlerini yürütsünler. Türkiye’nin güvenilir ve üreten bir devlet olduğunu çevresindekilere anlatsınlar. Ticari ilişkilerin geliştirilmesini Alman dostlarına anlatmaları, onlara da çok büyük yararlar sağlayacağını anlatsınlar” dedi. İşverenlerle hiçbir sorun yaşamadıklarına değinen Ataşe “Bize saygı ve sevgi gösterdiler. Hepsine teşekkür ediyorum. Kırdıklarım olduysa da sizin aracığınızla özür diliyorum” dedi.

İMKANI OLAN MECKLENBURG-VORPOMMERN’DE YATIRIM YAPSIN
Hamburg, Schleswig-Holstein ve Mecklenburg-Vorpommern Eyaletleri’nin görev bölgesinde olduğunu belirten Özcan “MV biraz Doğu Almanya’da olduğu için oralar bakir bölgeler. İş insanlarımızın o bölgeye gidip de yatırım yapmalarını isterim. Almanya genelde pek teşvik vermez. Verirse de çok az verir. Orası yatırımcı beklediği için teşvikler gayet iyi. Ataşeliğimizden bu konuda detaylı bilgi alabilirsiniz. İmkanı olanlar mutlaka yatırımj yapsınlar” tavsiyesinde bulundu. SH eyaleti ile ilgili ise “Bu bölgede üzerine gitmemiz gereken konu yenilebilinir enerji. Türkiye olarak da enerjimizin yüzde 50’sini yenilebilir enerjiden karşılıyoruz. Yenilebilir enerjide ve havacılık sanayinde büyük imkanlar görüyoruz. Havacılık sanayi şu anda dünya genelinde kriz yaşasa da 2024-25 yıllarında toparlanacaktır. Yolcu gemileri yapımında Kuzey Almanya tersaneleri bir dünya markası. İş insanlarımız, bu iş kolunu da takip etmelerinde fayda var” dedi. Hamburg’da Türk işverenlerinin sayısının 2 bin 500’e yakın olduğunu kaydeden Özcan, “Bunlar tabiki Ticaret odasına kayıtlı işyerleri. Ama bu çok değişken bir rakam olabileceği için net bir şey söylemeyiz. Bunların dışında Türkiye’den gelen Alka- Çimsa, Barsan, Turkon, Getir.com gibi büyük yatırımcı firmalarımız da var” diyerek ataşelik ve devlet olarak her zaman işverenlerin sorularını cevaplamaya hazır olduklarını ifade etti.