TİD VE DTİ-MANNHEİM’DAN AÇIKLAMA

Kâmil Yılmaz
MANNHEİM – 15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’nin demokratik düzenine karşı yapılan darbe girişimiyle ilgili olarak Almanya’daki Sivil Toplum Kuruluşları tarafından yapılan tepkiler devam ediyor.

Merkezi Almanya’nın Mannheim şehrinde olan Rhein-Neckar Türk İşverenler Derneği (TİD) ve Kısa adı DTİ-Mannheim olan Türk-Alman İş ve Eğitim Derneği tarafından ortaklaşa bir basın açıklaması yapıldı. Yazılı yapılan ve dernek başkanı Mustafa Baklan imzası ile yayınlanan basın açıklamasında şu görüşlere yer verildi.: “Türk İşverenler Derneği Rhein-Neckar e.V. ve Türk-Alman İş ve Eğitim Derneği olarak Türkiye’de yaşanan darbe girişimini açık ve kesin bir dille kınıyoruz. 15 Temmuz 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’nin demokratik düzenine müdahale edilmeye çalışılmıştır. Demokratik anayasal düzenin ihlali anlamına gelen böyle bir duruma tepkisiz kalmak mümkün değildir.

BİR DAHA YAŞANMASIN

1923 tarihinde Atatürk tarafından kurulan Türkiye Cumhuriyeti, batının değerlerini geleneksel değerlerle laik demokrasisi çatısı altında bir arada yaşatmaktadır. Söz konusu demokratik düzene karşı her türlü darbe girişimini derneklerimiz en ağır biçimde kınamaktadır. Bu tür bir müdahalenin bir daha yaşanmamasını diler, Türkiye’nin içinde bulunduğu olağanüstü durumun biran önce nihayete ermesini ve özgür demokratik anayasal düzenin gerekliliklerine uygun biçimde hareket edilmesini temenni ederiz. Son olarak, Türkiye ve Almanya arasındaki ticari ilişkilerin köklü bir geçmişe sahip olduğunu belirtir, her iki ülkede faaliyet gösteren Türk ve Alman işletmelerin söz konusu ekonomik ilişkilerde köprü görevini eksiksiz biçimde yerine getirmeye devam edeceğinin ve siyasi gündemlerden bağımsız olarak, karşılıklı yatırımların durmasının mümkün olmadığının altını çizeriz. Kamuoyuna saygı ile duyururuz” denildi.