TİD, Yılın işverenlerini ödüllendirdi

 

Kâmil Yılmaz – Rıfat Pala
MANNHEİM – 1995 yılından beri Mannheim ve çevresinde faaliyet gösteren Rhein-Neckar Türk İşverenler Derneği geleneksel yeni yıl resepsiyonunun gerçekleştirdi. Yılın işadamları ödülünün de dağıtıldığı resepsiyon İHK Rhein-Neckar Mannheim’da yapıldı.

Resepsiyona başta Karlsruhe Başkonsolosluğundan Konsolos Adnan Hayal, Türkiye’nin Stuttgart Başkonsolosluğu Ticaret Ataşesi Mehmet Ali Çolakoğlu, Mannheim Belediyesini temsilen Belediye Encümeni Ralf Eisenhauer, SPD Eyalet Milletvekili Dr. Stefan Fulst-Blei, İHK Mannheim Başkanı Dr. Axel Nitschke, Mannheim İş Ajansı Başkanı Ulrich Manz, TİD Onursal Başkanı Mustafa Baklan ve çok sayıda STK başkanları ve davetliler katıldı.

IRKÇILIK ARTIYOR
Açılış konuşmasını yapan TİD Rhein-Neckar İşverenler Derneği Başkanı Dr. Kadir Kılıç, geleneksel hale gelen yeni yıl resepsiyonun iyi bir iletişim platformu olduğunu dile getirdi. Geçtiğimiz yıl 6. kez düzenledikleri Türk-Alman Ekonomi Günleri etkinliğinin üyelerine büyük katkı sağlayan bilgiler aktardığına dikkat çekti. TİD Başkanı konuşmasının ilerleyen bölümünde Almanya’da artan ırkçılığın korkutucu boyutlara ulaştığını ifade etti. Geçtiğimiz yıl ırkçı saldırıya uğrayanların sayılarına önemli derecede artış kaydedildiğine de dikkat çeken Dr. Kadir Kılıç, bu durumun daha da artmasından endişe duyduklarını kaydetti. Bu durumun başta politikacılar olmak üzere, sosyal toplumun önderleri tarafından mücadele edilerek azaltılması gerektiğinin altını çizdi.

KALİFİYE İŞÇİ SIKINTISI
Ardından söz alan İHK Mannheim Başkanı Dr. Axel Nitschke, göçmenlerin Alman toplumuna büyük katkıları olduğunu ve bunun bilincinde olduklarını ifade etti. Nitschke, gelecek yıllarda uzman işçi eksikliğinin en büyük problem olacağını anlattı. Bir araştırma şirketine kendi bölgeleri için yaptırdıkları analiz anketinin sonuçlarını da paylaşan İHK Mannheim Başkanı, 2030 yılında 5 bin akademisyen ve 45 bin mesleki kalifiyeli uzman işçiye ihtiyaç duyulacağına dikkat çekti. Nitschke, günümüzde birçok işyerinin uzman kalifiye işçi ihtiyacını karşılamakta zorlandığını ve bunun gelecek 11 yıl içerisinde vahim bir duruma dönüşeceğini belirtti. Buna akademik ve mesleki eğitim imkânlarını artırılması ile ancak karşı konulabileceğini ve bunun için de çalışmaların devam ettiğini açıkladı. Geçtiğimiz yıl Mannheim bölgesinde 4412 yeni mesleki eğitim anlaşmasının imzalandığını bunun bir önceki yıla göre yüzde 5 artış anlamına geldiğini de kaydetti.

TÜRK İŞLETMELER GURURUMUZ
Daha sonra söz alan Karlsruhe Başkonsolosluğundan Konsolos Adnan Hayal, Türk-Alman ekonomik ilişkilerinin önemini vurgulayarak başladığı konuşmasında, Türk işletmelerinin Alman ekonomisinde kendisini hatırı sayılır bir konuma getirdiklerinden dolayı bundan gurur duyduklarını ifade etti. Türk işletmelerinin sadece Alman ekonomisine renk katmadıklarını aynı zamanda iş imkanları sağladıklarına da dikkat çekti. Almanya’da yaklaşık 80 bin Türk işletmesinin bulunduğunun altını çizen Konsolos Hayal, bu işletmelerin 500 bine yakın kişiye istihdam ederek ekonomiye büyük katkı sağladıklarını belirtti. Bu işletmelerin yıllık cirosunun 30 milyar Euro’ya yaklaştığını da kaydeden Karlsruhe Konsolosu, Türk-Alman ekonomik ilişkilerinin de iyiye gitmesinden dolayı memnun olduklarını sözlerine ekledi.

GÖÇMENLER BÜYÜK KAZANIM
Ardından söz alan Mannheim Belediyesini temsilen katılan Belediye Encümeni Ralf Eisenhauer ise, göçmenlerin Mannheim şehrine büyük renk kattıklarını ve büyük potansiyele sahip olduklarını söyledi. Mannheim şehrinin kurulduğundan beri göç alan bir şehir olduğuna dikkat çeken Eisenhauer, her dönemde bu şehre gelen göçmenlerin kabul edildiğini ve 400 yaşına giren bu şehir için büyük kazanım olduğunu kaydetti.

İŞSİZLİKLE MÜCADELE DEVAM EDECEK
Son olarak söz alan Mannheim İş Ajansı Başkanı Ulrich Manz, 2018 yılının iş dünyası için çok sevindirici bir gelişme ile sona erdiğini söyledi. Mannheim’da yılbaşında işsizlik oranının yüzde 4,6 olduğunu ve bu rakamın son 25 yılın Aralık ayı verilerine göre en düşük sayı olduğunu açıkladı. Bu başarıdan dolayı da gurur duymamız gerektiğini anlatan Mannheim İş Ajansı Başkanı, bunun bölge halkına büyük katkı sağladığını ve işveren olarak da sizlerin payı küçümsenmeyecek kadar önemli olduğunu ifade etti. 2018 yılındaki başarının 2019’da da devam etmesi için birlikte çalışmalar yapmaya devam edeceklerini de vurgulayan Ulrich Manz, İHK ve TİD İşverenler Derneği ile ortak projeler ile buna katkı sağlamaya devam edeceklerini sözlerine ekledi. Resepsiyonun son bölümünde ise, geleneksel hale gelen yılın işverenleri ödülleri takdim edildi. Yılın işvereni olarak ilk önce ARELMED şirketi sahibi Ali Mesut Üçöz’e ödülü Karlsruhe Başkonsolosluğundan Konsolos Adnan Hayal tarafından takdim edildi. Ödülü babasının yerine oğlu Hakan Üçöz teslim aldı. İkinci yılın iş adamı ödülü ise, Olymp-Feinkost adlı şirkete verildi. Şirket sahibi Lumann Engel’e ödülünü SPD Eyalet Milletvekili Dr. Stefan Fulst-Blei takdim etti. İlk defa bu yıl verilen genç girişimcilik ödülü ise, Vergi Uzmanı şirketi sahibi Güven Akdeniz’e verildi. Akdeniz’in ödülünü Mannheim İş Ajansı Başkanı Ulrich Manz takdim etti. Program geleneksel toplu fotoğraf çekiminin ardından davetlilere yemek ikramı ile sona erdi.