TİD’DEN SÜPERMARKETLERE SEMİNER

Kâmil Yılmaz
MANNHEİM – Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletinde 21 yıldır faaliyet gösteren Rhein-Neckar Türk İşverenler Derneği (TİD) tarafından süpermarketlere sertifika verildi. Dernek tarafından organize edilen “Süpermarketlerdeki Hijyenik Kurallar, yenilikler ve Kıyma Çekebilme Sertifikası”nın verildiği seminer büyük takdir gördü. TİD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Baklan, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Derneğimiz, çevremizdeki süpermarketlerin en büyük sorunu olan „Hijyenik“ konulardaki sıkıntılarını ve sorunlarını yakından takip etmektedir. Kendilerine bu sorunlarında yardımcı olabilmek için hijyenik konularda uzman Profesör Dr. Rainer Kuba‘yı Mannheim‘a davet ederek yardım sağladık. Marketçi arkadaşlarımızın bildiği gibi, bu konuda kontroller artmış olup yaptırımlar ağırlaştırılmıştır. Bu konuda mağdur durumda olan marketçilerimizin bir kısmı yaklaşık 200 km mesafelerden; örneğin Freiburg‘dan gelip bu olanaktan yararlanmışlardır. Ancak maalesef kendi bölgemizdeki hatta şehrimizdeki marketçiler bu etkinliğe katılmamışlardır” şeklinde konuştu.

SEMİNERE 21 MARKETÇİ KATILDI

21 marketçinin katıldığı seminer, BAKTAT Merkezinde Wattstr. 2-10, 68199 Mannheim’da başarı ile gerçekleştirildi. Baklan, “Katılımcılar, kendilerine faydalı bir çok bilgiyi, kanun ve yönetmeliklerdeki yenilikleri ve yaptırımları öğrenmişlerdir. Marketçiler için yeni olmayan ancak bilinmesi gerekli bir çok konu hakkındaki bilgilerini de tazeleme olanağı bulmuşlardır. Seminere katılan marketçilere belgeleri önümüzdeki günlerde iletilecektir” dedi.

TİD’E TAKDİR VE TEŞEKKÜR

Rhein-Neckar Türk İşverenler Derneği tarafından sunulan bu imkandan dolayı süpermarket sahipleri tarafından büyük takdir gördü. Prof. Rainer Kuba ve beraberinde avukat Dr. Wolfgang Gössmann’ı getirerek konunun hukuksal yönünü de ele alındığı seminer için katılımcılar teşekkür etti. Prof. Kuba’nın; meslek hayatına USA‘nın uzay merkezi NASA‘da 10 sene hijyen bölümünde görev yaptığı, 35 senedir gıda hijyenliği ve güvenliği konusunda, uzman danışman olarak görev yaptığına dikkat çekildi. Kendisinin aynı zamanda kalite kontrol ve doğayı koruma ve güvenlik uzmanı ve danışmanı olarak Avrupa Birliği’nde de görev yaptığı vurgulandı. Dr. W. Gössmann’ın ise; Gıda Kontrol ve Gıda Hijyenliği konularında danışman olarak bilhassa kanuni ve hukuki konularda danışmanlık görevleri yaptığı vurgulandı. Bu konuların yanı sıra kendisi Banka Hukuku ve İşletme hukukunda da uzman olarak çalıştığı da verilen bilgiler arasındaydı”.

 

TID1 TID2 TID3 TID4