TAKSİCİLERİN KRALI

Malatyalı Erol Norman, 244 filoluk taksi şirketiyle isminden söz ettirmeyi başarıyor

 

Murat Pehlivan
DÜSSELDORF- Almanya’nın saygın taksi şirketlerinden olan“Norman Taksi“ çevre kirliliğini azaltmak ve havanın temiz kalmasına katkı sağlamak için elektrikli araç kullanımına geçerek örnek bir adım attı.
Düsseldorf şehrinde Almanya’nın çok önemli taksi şirketlerinden biri konumunda bulunan Norman Taksi Şirketi’nin 36 yaşındaki genç yönetim kurulu başkanı olan Malatayalı Erol Norman, son yıllarda bozulan atmosfer değerlerinin daha da kötüleşmemesi için herkesin bir şeyler yapması gerektiğini vurguladı.

18 YAŞINDA ŞİRKETİN BAŞINA GEÇTİ
Hayalinin aslında polis olmak olduğunu, hatta Münster’de yaptığı başvurunun kabul olduğunu söyleyen genç iş adamı Erol Norman, “Babamın 1980’li yıllarda bir taksi ile başlayıp, büyük emekle kurduğu ve 8 taksi ve 20-25 çalışan şoföre kadar büyütüp, daha sonra ekonomik krizden dolayı yarı fiyatına satmak istemesini kabul edemedim. Polis olma hayalimden vazgeçip, henüz 18 yaşında ehliyetim dahi yokken taksi şirketinin başına geçtim. Sonra canla başla çalıştık. 8 taksi ile başladığım şirketimizde şimdi 244 taksiye ve 546 şoföre ulaştık“derken büyük bir başarı hikayesinin de kahramanı olduğunu bizlere hissettirdi. Norman “Akranlarım, arkadaşlarımın büyük bir kısmı eğlenceye giderken ben gece gündüz çalıştım. Şimdi en az 2 bin kişi buradan ekmek yiyor. Bundan ötürü çok mutluyum “derken de şirketin topluma olan faydaları da yadsınamaz halde gözler önüne seriliyor.

ELEKTIRIKLI ARABA UZUN VADEDE AYRICA EKONOMIK
Erol Norman, hava kirliliğine karşı elektrikli taksilerle öncülük yapıyor, “çevre kirliliği karşı başlattığımız elektrikli araçların bakımı daha kolay ve daha ekonomik. Eski bir araba bizlere yılda 6.000 Euro’ya mal oluyor, fakat bundan sonra giderler yok. Daha ucuz olan elektrik sayesinde de yakıt maliyetlerinden de tasarruf ediyoruz. “vurgusunu yaparak aslında çevre dostluğunun yanı sıra sadece satın aldığı alış fiyatı yaklaşık 60 bin Euro olan elektrikli arabanın diğer araçlara göre fiyatının yüksek olduğunu ama uzun vadede ekonomik boyutunun daha çok cezbedici olduğunu söylüyor.

ŞEHİR YÖNETİCİLERİ DESTEKLİYOR
Almanya Çevre Komitesi Başkanı Philipp Tacer’in Şehirdeki karbondioksit (CO2) kirliliğini azaltmak ve havanın temiz olmasını sağlamak için önemli bir adım attığımızdan dolayı teşekkürlerini ilettiğini belirten Norman,“Bu örnek girişimimiz sonunda gerek Düsseldorf Belediyesi ve gerekse siyasi parti temsilcileri bizi desteklemeye başladılar. Görüş alışverişinde bulunduğumuz çevreci ve belediye meclis üyeleri hava kirliliğine karşı duyarlı olmamızı son derece taktir etmekteler“ifadelerini kullandı.

TAKSİCİLİK ASLINDA KOLAY MESLEK DEĞİL
Taksiciliğin görüldüğü gibi kolay olmadığına dikkat geçen genç iş adamı Erol Norman “Trafiği, stresi, kazası, sarhoşu var. Şoförlerimiz çok sayıda şiddet içeren olaylarla karşı karşıya kalıyorlar. Almanya’da taksi sektörünün yüzde 50’i Türklerin elinde. Bu küçümsenecek bir oran değil. Ama bizlere yakışan çağa ve modern teknolojiye ayak uydurmamız gerekmektedir. Rahat ve konforu yolcularımıza sunmalıyız. Eskimiş, modern olmayan araçlar bizlere yakışmaz. Biz. 2 elektrikli taksiyle başladığımız bu süreçte sene sonuna kadar 48 Tesla model araba daha alacağız“ diyerek hedeflerini de bizimle paylaştı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın