TOGG’a Stuttgart’tan destek

blank

2023 yılının ilk çeyreğinde doğuştan elektrikli ilk akıllı cihazı C SUV’u banttan indirmeye hazırlanan Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (Togg) ve Almanya’nın Stuttgart merkezli şirketi SMART-iX, akıllı yaşam çözümleri için stratejik iş birliği anlaşmasına imza attı.

blank

‘Akıllı Yaşam’ adını verdiği hizmetlerle bağlantılı bir otomobilden çok daha fazlasını sunma hedefiyle yola çıkan Togg ile yapay zekâyı kullanarak kullanıcı deneyimi konusunda çözümler üreten teknoloji şirketi SMART-iX, akıllı yaşam teknolojileri geliştirmek üzere stratejik iş birliğine gitti.

 

MUSTAFA KARAMAN

STUTTGART/İSTANBUL- Türkiye’nin mobilite alanında hizmet veren küresel teknoloji markası Togg, mobilite ekosisteminin bir parçası olan akıllı cihazının etrafında oluşan ekosistemi genişletmeye devam ediyor. Akıllı enerji çözümleri, akıllı şehirlerde akıllı yaşam çözümleri ve yeni mobilite hizmetleri gibi kullanıcılara konforlu bir mobilite deneyimi yaşatacak çözümler üzerinde çalışan Togg, Türk girişimci Mehmet Arziman’ın Almanya’da kurduğu start-up’ı SMART-iX ile stratejik iş birliği anlaşması yaptı. İş birliği kapsamında her iki şirket, akıllı yaşam çözümleri geliştirmek için birlikte çalışacak.

blank

“Kullanıcılarımıza güvenli, hızlı, çevre dostu hizmetler sunmak için çalışıyoruz”

Togg CEO’su M. Gürcan Karakaş, mobilite ekosisteminin büyümesinde start-up’ların yeni teknoloji çözümlerine katkısının çok önemli olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Bir otomobilden daha fazlasını sunan akıllı teknolojiler ile 2023’ün ilk çeyreğinde yola çıkarmaya hazırlandığımız akıllı cihazımız kullanıcılarına ev ve iş yerlerinden sonra üçüncü bir yaşam alanı sunacak. Bağlantılı altyapısıyla sürekli internetin içinde olacak, akıllı şehir altyapısı, elektrik şebekesi, cihazlar, evler ve binalar ile iletişim halinde olacak ve yaşamın birçok farklı alanında kullanıcısının yerine düşünen bir asistana dönüşecek.  İlerleyen yıllarda, özellikle 5G teknolojisinin yaygınlaşmasıyla birlikte bağlantılı otomobil akıllı yaşamın merkezine yerleşecek ve mobilite ekosistemi içinde doğacak yeni hizmetler, kullanıcıların hayatına değer katan ve kolaylaştıran farklı bir mobilite deneyimi yaşatacak.  Akıllı cihazımızı tasarlarken, ihtiyaç duyacağı iş modelleriyle beraber ekosistemi kurmak için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu noktada mobilite ekosisteminin şekillenmesinde kritik rol oynayan start-up’larla yaptığımız iş birliklerini çok önemsiyoruz. SMART-iX gibi daha akıllı bir yaşam için teknolojik çözümler üreten bir start-up ile stratejik iş ortaklığı yapmaktan mutluluk duyuyor ve birlikte sürdürülebilir bir değer yaratacağımıza inanıyoruz. Kullanıcılarımıza yeni nesil teknolojilerle güvenli, hızlı ve çevre dostu hizmetler sunmanın yöntemlerini geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.

“Akıllı mobilite ekosistemi için teknolojiler geliştiriyoruz”

SMART-iX’in kurucusu ve CEO’su Mehmet Arziman da Togg stratejik ortaklığından büyük heyecan duyduklarını belirterek, “Togg ile yaptığımız iş birliği, şirketimizi büyütmek için attığımız önemli bir adımı oluşturuyor. Özellikle kullanıcı deneyimi konusunda yapay zekâ tabanlı geliştirdiğimiz teknolojilerle kesintisiz ve konforlu bir deneyim sürecinin parçası oluyoruz. Togg ile birlikte akıllı bir mobilite ekosisteminde kullanıcıyı merkeze alan yenilikçi çözümler geliştirmeyi hedefliyoruz” ifadelerine yer verdi.

TOGG HAKKINDA

Togg, fikri mülkiyet haklarına Türkiye’nin sahip olduğu, küresel ölçekte rekabet edecek global USECASE Mobility® markasıdır. 25 Haziran 2018’de kurulan Togg, Anadolu Grubu Holding A.Ş., BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş., Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş., Zorlu Holding A.Ş. ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin güç birliğiyle çalışmalarını sürdürmektedir. Şirket, akıllı ve bağlantılı otomobiller etrafında oluşturduğu ekosistem dâhilinde yeni teknolojiler, hizmetler, kullanıcı deneyimleri ve yeni iş modelleri geliştirmektedir. 2022 son çeyreğinde seri üretime hazır olacak olan Togg, homologasyon testlerinin tamamlanmasının ardından 2023 yılının ilk çeyreğinde C segmentindeki ilk akıllı cihazı olan SUV ile pazara çıkacak. Ardından yine C segmentindeki Sedan ve Hatchback modelleri üretim sırasına girecek. Takip eden yıllarda B-SUV ve C-MPV’nin de aileye katılmasıyla, aynı DNA’yı taşıyan ve 5 modelden oluşan ürün gamı tamamlanacak. Togg, 2030’a kadar ortak platform kullanarak 5 farklı model ve toplam 1 milyon adet araç üretmeyi planlıyor.

SMART-İX HAKKINDA

Daha Akıllı Bir Yaşam Tarzı için Yapay Zekâ: Akıllı ekosistemler üzerine çalışan, Alman merkezli teknoloji girişimi, yapay zekâ tabanlı akıllı kullanıcı deneyimleri sağlıyor. Şirket, Akıllı Teknolojileri ve “Akıllı Yaşam, Hizmet Olarak Yapay Zekâ” platformunu şirketlerin akıllı çözümler oluşturabilmelerini sağlamak adına şirketlere sunuyor. SMART.iX akıllı altyapı, akıllı enerji, akıllı şehir, akıllı evden akıllı hizmetlere kadar her şeyi sorunsuz bir şekilde entegre ve analiz ediyor, öğreniyor, dijital hizmetlerin akıllı yaşam tarzına uyum sağlayabileceği şekilde bağlama duyarlı, akıllı ve tahmine dayalı olarak birlikte çalışmasına olanak tanıyor ve daha iyi, daha sezgisel bir kullanıcı deneyimi yaratıyor. Ayrıca, SMART.iX’in Bağlantılı ve Yapay Zekâ tabanlı hizmet portföyü, sektör dikeylerinin katma değerli tekliflere ve iş modellerine odaklanabilmeleri için son kullanıcıya dönük yeniliklerini hızla geliştirmelerine olanak sağlıyor. SMART.iX ile endüstriler, son kullanıcılarına özelleştirilmiş, birbirine bağlı ve daha akıllı çözümler sunarak kullanıcı memnuniyetini artırıyor. Daha fazla bilgi için: https://smart-ix.ai internet sitesinden detaylı bilgi alınabileceği vurgulandı.

 

blank