“TOPLUMUN RENKLERİ” KİTAP OLDU

Gülsüm TanBREMEN – Almanya’nın Bremen kentinde yaşayan fotoğraf sanatçısı ve yazar İlker Maga, Türkiye’den Almanya’ya emek göçünün 50. yılı vesilesiyle 2011 yılında Almanya’yı dolaşarak tamamladığı “Toplumun Renkleri – Bir Almanya Röportajı” adını taşıyan gezici sergisini 100 bin izleyiciye ulaştıktan sonra kitaplaştırdı.

İLK TANITIMI BREMEN’DE YAPILDI
Süreç içinde Almanya’da oluşan Türk toplumunun değişik mesleklerden başarılı 99 ismi yer aldığı kitabın ilk tanıtımı, Bremen Belediye sarayında yapıldı.
Eyaletin eski başbakanlarından Dr. Henning Scherf himayesinde gerçekleşen tanıtıma,Türkiye’nin Hannover Başkonsolosu Mehmet Günay ile birlikte siyaset, akademisyen ve sivil toplum temsilcilerinden oluşan çok sayıda Türk-Alman davetli katıldı.
Kitapta yer alan bazı isimlerinde katıldığı programın açılış konuşmasını yapan Dr. Henning Scherf, Türklerin 50 yıl içinde Almanya’nın tüm katmanlarında yer almayı başardıklarını belirterek, “Onları büyük sorumluluk taşıyan önemli mesleklerde görmekten çok mutluyuz. Bu gerçeği bilmeyenler için bu kitap bir hazine değerindedir. Hediye vermek için de ideal bir armağan niteliğindedir” dedi. 150 yıl önce Almanya’nın da göç verdiğini anlatan Scherf, “Almanya’da bir gelecek göremeyen milyonlarca Alman ülkesini terk etmişti” diyerek insanların farklı sebeplerden dolayı göç ettıklerini. Önemli olan bu insanların yerleştiği ülkelerde arzu ettikleri yaşama kavuşmaları olduğunu belirtti. Kıtabın göçmenlik konusunda çok olumlu örnekler yansıttığını kaydeden Dr.Scherf, projeyi hayata geçiren Maga’yı tebrik etti.

ÖRNEK BİR ÇALIŞMA
Başkonsolos Günay yaptığı konuşmada, “Güzel bir çalışma olduğunu gördüğüm “Toplumun Renkleri – Bir Almanya Röportajı” adlı kitap, bilimsel bir dokümentasyon halinde kalıcı bir eser olmuş. 60 yıldan beri Almanya’da yaşayan Türk insanının bu güne kadar yapmış olduğu başarıları ve katkılarının bir belgesi olarakta bu konuda araştırma yapan görevlilere rehber olacaktır” diyerek, projeyi hazırlayan ve projeye tüm destek olanlara teşekkür etti.
Programı sunan Westend Kültür Merkezi Müdürü Steljo Eleftherakis, Maga’nın dört yıl önce “Toplumun Renkleri – Bir Almanya Röportajı” sergisini ilk açtığı mekanda kitabının tanıtımıda yapıldığını belirtti.

TARİHE KALICI BİR ESER BIRAKMAK İSTEDİM
Projesi ve kitabı hakkında bilgi veren İlker Maga, insanları biraraya getirme özelliğine sahip olduğu için projesini ilkin sergiler yoluyla insanlara ulaştırdığını, kalıcı bir anı olması içinde kitaplaştırdığını belirterek, “Almanca ve Türkçe olmak üzere iki dilde özenle hazırlanan “Toplumun Renkleri” kitabımın kapağı, uluslararası alanda tanınmış Türk grafiker Mehmet Ali Türkmen tarafından tasarlandı. Almanya’da yaşayan Türk toplumunu gösteren siyasi ve sosyolojik açıdan önemli bir çalışma olduğu kadar fotograf sanatı açısından da dikkate değer bir çalışma oldu” diye bilgi verdi. Zamanın çok çabuk geçtiğini belirtirken kalıcı olan anılar olduğunu söyleyen Maga, “50 yıl büyük bir zaman dilimidir. Almanya’da 3 milyon insanımızın ne gibi mesleklerde olduğunu ortaya çıkarmak istemiştim. Çeşitlilik benim için önemliydi. Örneğin “piyano tamircisi, elma fidanı yetiştirme uzmanı, orkestra şefi, sirk artisti” gibi Almanya ile özleşen mesleklerde Türklerin yer alıp almadıklarınıda merak etmiştim” dedi. Almanya’yı dolaştığını, Türkiyelilerin Almanya’ya büyük katkıda bulunabilecek potansiyele sahip olduklarını gördüğünü belirten Maga, . Bu kitapta gösterdiğim insanlarımız aslında Almanya’daki potansiyelimizin küçük bir bölümünü yansıtıyor” dedi. Konuşurken duygulandığı gözlenen Maga, birlikte iyi yaşam için sevgi ve mantıkla yaklaşımın çok önemli olduğunu ifade etti.

Slayt gösterisi ile kitapta yer alanların tanıtıldığı programda, şarkıcı Zina Aloyan, Peter Dahm, Julika Rieke, Mustafa Boztüy’den oluşan müzik gurubu eşliğinde Türkçe, Kürtçe ve Ermenice şarkılar okudu.

Çalışmalarını uzun süredir uluslararası alanda sürdüren ve şimdiye kadar “İstanbul”, “Bisiklet Ateşi”, “Kuzey Denizi” gibi büyük fotoğraf projeleri gerçekleştiren İlker Maga, tarihe kalması hedefiyle çıkardığı kitaptaki asıl amacının Almanya’da yaşayan Türklerin potansiyellerine dikkati çekmek olduğunu söyledi. Maga, 43 Alman şehrini 16 bin kilometre katederek dolaşırken 350 Türk ile görüşmüştü. Almanca ve Türkçe olmak üzere iki dilde hazırlanmış büyük boy kitabı “Toplumun Renkleri – Bir Almanya Röportajı” ında söyleşi yapıp fotoğrafladığı önemli ve ilginç çeşitli mesleklerden 99 Türkiyeli yer alıyor.
Almanya genelinde tanıtımı yapılacağı öğrenilen kitabı arzu eden şu adreslerden ve kitapçılardan sipariş edilebilecek: info@westend-bremen.de / Faks: 0421-6163638/ Tel.: 0421-6160455/ ISBN 978-3-9812695-3-6