TRAFIKTE CEP TELEFONU KULLANMAK

Alman trafik düzeni kanununun 23. ve 49. maddeleri (Straßennverkehrsordnung) gereğince seyir halinde iken cep telefonu veya benzeri iletişim teknolojilerini kullanmak yasaktır. Yasada 2017 yılında yapılan yeni kanun düzenlemesi ile bu yasak cezai boyutunda ağırlastırıldı, hem de bir çok kullanım biçimi yasağa dahil edildi.

Ne zaman kullanmak yasaktır?
Öncelikle cep telefonu veya benzeri iletişim teknolojilerini kullanma yasağı sadece aracınızın trafikte seyir halinde iken değil – genel olarak arabanızın motorunu çalıştırdığınız andan itibaren, motorunuz çalışmıyorsa dahi trafik ışıklarında beklerken veyahut aracınızın “START-STOPP” fonksiyonunu kullanarak motorunuz devre dışında olsa dahi bu yasak geçerlidir.

Neleri kullanmak yasaktır?
Kullanım yasağı saadece cep telefonu için geçerli olmadığını tüm “benzeri iletişim teknolojilerini kapsadığını bilmekte yarar var. Bu şekilde her türlü elektronik cihaz için aynı kriterler geçerli olamak suretiyle örnegin seyyar bilgisayar (Laptop), MP3 ve MP4 çalıcıları, akıllı cep telefonu (Smartphones), araba telefonu, tablet, E-Book-Reader, Smartwatch, Notebook, ses kaydedici (Diktiergerät), navigasyon cihazı (Navigationsgerät) ve televizyon yasaktır. 1. Temmuz 2020’den itibaren ayriyetten bilhassa telsiz cihazları bu kullanım yasağına dahil edildiğini bilmekte yarar var (§ 52 StVO).

Yasak olan kullanım biçimleri nelerdir ?
Peki, cep telefonu veya benzeri iletişim teknolojileri kullanmamak ne demektir. Bu hususta bir çok kişinin bilmedigi cezayı gerektiren kullanım biçimleri mevcuttur. Birçok akıllı cep telefonlarının (SmartPhone) sunduğu hizmetler bu yasağı kapsamaktadır. Öncelikle tabiiki bluetooth sistemini kullanmamaksızın sesli telefon görüşmesi yapmak yasaktır. Ama bunun yanısıra birçok daha cep telefonu kullanım biçimi bu yasağa dahildir. Örnegin cep telefonunuza gelen her türlü mesaji okumak, sesli veya yazılı mesaj oluşturmak, telefondan müzik dinlemek ve cep telefonunuzda yüklü olan navigasyon uygulamasını aktif olarak kullanmak ve hatta sadece saati öğrenmek için telefonunuzun ekranına dokunmak. Cep telefonunuzu şarj cihazına takmak ise, bir çok mahkeme tarafından yasak kullanım olarak tanımlanıyor.

Serbest olan kullanım biçimleri nelerdir ?
Cep telefonu veya benzeri iletişim teknolojileri cihazları kullanmamak suretiyle saadece ellemek veyahut aracınızın içinde yerini değiştirmek, cep telefonun tutanağına takmak, veyahut araç içinde yere düşen telefonu kaldırmak ise serbesttir.

Peki bu yasağı çiğneyen araç sürücülerine ne kadar ceza kesilir ?
Yapılan ihlale göre ve oluşturulan tehlikeye göre ceza değişir. En az 120,- Euro para cezası ve yanısıra kişinin Flensburg’daki merkezi trafik kayıt sistemine 1 ceza puanı işlenmesine sebep olur.
Eğer diğer trafik katılımcıları için olumsuz bir tehlike oluşturduysanız bu para cezası 150,- Euro’ya artar, iki ceza puanı ve bir ay sürüş yasağını beraberinde getirir. Eğer yasak kullanım sonucu bir kazaya sebep verdiyseniz para cezası 200,- Euro’ya artar, aleyhinize iki ceza puanı işlenmesine ve yine bir ay sürüş yasağına yol açar. Bisiklet ile seyir halinde iken cep telefonu kullanmanın cezası 55, – Euro olduğunu biliyormuyudunuz?

Ehliyet deneyim süresinde (Probezeit) ihlal ne anlama gelir?
Ehliyet deneyim süresinde olan kişiler için (Probezeit) daha zor durumlar oluşabilir. Bu durum -A- sınıfında bir ihlal (A-Verstoß) olarak değerlendirilmekle beraber, saadece para cezası ve ceza puanı ve icabında sürüş yasağı dışında, deneyim süresinin iki yıl uzatılmasını ve zorunlu trafik kursuna katılmanızı (Aufbauseminar) sağlar.
Durum böyleyken aracınızı uygun bir yere yanaştırıp ve mutlaka aracınızın motorunu stop ettirerek iletişiminizi daha etkin ve tehlikesiz gerçekleştirebilir ve hem kendi hayatınızı hem trafikte seyreden diğer araç sürücülerinin hayatını da riske sokmazsınız.

Ancak polislerin yanlış izlenimi sonucu kişilerin trafik cezasına çarptırıldığını görmek üzücü. Asıl üzücü olan kişilerin bu durumu sineye çekip cezayı kabullenmeleridir. Haklıysanız boyun eğmeyin, itraz edin.

Yolunuz açık olsun !

#cezakurdu
#avukatÖzkanArikan

Instagramm: https://instagram.com/rechtsanwalt_arikan?igshid=zivc1qcxap8h

Facebook: https://www.facebook.com/ozkan.arkan.31

Whatsapp: 0170 775 41 42