Turizmde yüzler gülecek

Uluslararası “Reisen Hamburg 2018” Turizm Fuarı, Hamburg Kongre Merkezi’nde başladı. Türkiye’den fuara katılan otel yöneticileri, rezervasyonlarda belirgin bir artış olduğunu belirterek 2018 yılının turizm açısından iyi geçeceği görüşündeler.

Erdal Altuntaş
HAMBURG – “Reisen Messe” adıyla her yıl Şubat ayında yapılan Uluslararası Hamburg Turizm, Karavan ve Araba Fuarı, 11 Şubat Pazar akşamı sona erecek. Danimarka’nın partner ülke olduğu 77 bin metrekarelik alana kurulu olan fuara bu yıl 800 firma katıldı. Geçen yıl bu rakam 850 firma idi. Turizm fuarına Türkiye Kültür Bakanlığı’nı temsilen Berlin Kültür ve Turizm Müşavirliği’nin çatısı altında ve ferdi olarak 20’den fazla Türk şirketi yer aldı. Türkiye standında bulunan Türk seyahat ve turizm şirketleri hem ürünlerini, hem de Türkiye’yi tanıtarak adeta Türkiye’nin turizm elçiliği görevini üstlendiler. Geçen yıla nazaran bu yılın ilk beş haftasında rezervasyonlarda büyük artış yaşandığını belirten otel işletmecileri, 2018’den umutlu olduklarını ve Almanya pazarından ortalama yüzde 30’luk bir artış beklediklerini söylediler. Fuarı ziyaret eden Hamburg Başkonsolosu Yonca Sunel, Berlin Kültür ve Turizm Müşaviri Hüseyin Gazi Coşan ile birlikte Türkiye standlarını gezerek otel sahipleriyle görüşmeler yaptı.

Türk Hava Yolları, Bentour Reisen, Arkadasch Reisen, Yıldırım Reisen, Sancarbarlaz Reisebüro, Side Royal Palace, Barut Hoteller Gurubu, Side Sun Hotels, Kilit Hospitalty Group, Grand Şeker Hotel, Sunis Hotel, Susesi Hotels, Defne Garden Hotels, Novum Garden Side, Ela Quality Resort Hotel, Gold Hotels, Kemer Yöresi Tanıtım Vakfı, Kadir’s Tree House, Bulut Yachting, Sun Express, Germania, Öger Tours gibi otel gurupları, uçak firmaları ve turizim acentalarının katıldığı fuardan, 2018 beklentileri çok pozitif gözüküyor. İlk iki günlük ziyaretçi sayısından ve rezervasyonlardan memnun kalan turizim elçilerimiz “2017 yılı Almanya turizmi açısından kötü geçti. 2018’de en az yüzde 20-30’luk bir artış bekliyoruz. İlk rezervasyonlar da bunu teyit ediyor” şeklinde görüşlerini belirttiler.

Türk Hava Yolları (THY) Hamburg bürosu da büyük bir standla fuarda yerini alırken, THY Bremen Pazarlama Müdürü Özcan Seçgin ve Natalie Sevim Hegwald, THY standına ilginin yoğun olduğunu söylediler. Uçakların doluluk oranlarından menun olduklarını belirten Özcan Seçgin “Beş yıldız kalitesiyle THY dünyanın en iyileri arasında yer alıyor. 6,5 yaş ortalamasıyla uçak filomuz dünyanın en genç filosuna sahip” dedi. Yaz sezonunda Hamburg’dan günde 4, Bremen’den ise 2 sefer başlatacaklarını belirten Seçgin “1,3, ve 6. günlerde Hamburg’dan İstanbul’a günde 5 seferimiz olacak. Ayrıca farklı günlerde Ankara, Adana ve İzmir’e akşam 22.15’de Hamburg’dan direk uçuşlar başlatacağız” dedi. Havacılığın Oscar’ı sayılan “Skytrax Dünya Havayolu Ödülleri” alanında 2017’de “en iyi busines ikramı”, “en iyi busines lounge”, “en iyi ekonomik kabinde ikram” ve “Güney Avrupa’nın en iyi havayolu” dallarında 4 ödül birden alan THY, dünyada 300 farklı destinasyona uçuş yapıyor.

Fuarda Thomas Cook çatısı altında bir standla katılan Öger Tours’un Genel Müdürü Songül Göktaş-Rosati de 2018’e çok güzel bir başlangıç yaptıklarını belirterek “Bu yıl Türkiye turizminde yüzler gülecek. 2017’yi hedeflediğimiz gibi kapattık fakat 2018’de, 2014-2015 hedeflerimizi yakalamayı ümit ediyoruz. O yıllar turizmin en güzel yıllarıydı” dedi. Turizimde zaman zaman krizlerin yaşandığını belirten Göktaş-Rosati “Türkiye, Yunanistan, Mısır gibi bazı ülkelerde zaman zaman krizler yaşanıyor. 20 yıldır gözlemlediğim, hiçbir kriz 1,5-2 seneden fazla sürmüyor. Biz inandık, çalıştık ve Türkiye turizminde bu yıl Avrupa’dan büyük artış olacağını bekliyoruz” dedi. Senenin ilk 5 haftasındaki rezervasyonların çok iyi gittiğini belirten Göktaş-Rosati “Uçaklardaki koltuk sayımızı 25 bin artırdık. Çocukların tatil cenneti olan Antalya’ya aileli rezervasyonların artması çok sevindirici. Türkiye turizmde geri döndü diyebilirim ama son değerlendirmemizi turizmin vitrini sayılan ve 7 Mart’ta başlayacak olan Berlin ITB’de yapacağız” dedi. 11 Şubat Pazar akşamına kadar devam edecek ve 10-18:00 arası açık olacak fuara giriş ücreti büyüklerde 12 euro, 6-15 yaş arası çocuklarda ise 8,50 Euro.