TÜRK-ALMAN EKONOMİ GÜNÜ

blank

Kâmil Yılmaz
MANNHEİM – Rhein-Neckar Türk İşverenler Derneği, Mannheim Türk-Alman Ekonomi Merkezi ile Rhein-Neckar Ticaret Odası (İHK) tarafından birlikte organize edilen 4. Türk-Alman Ekonomi Günü, Mannheim’daki Rhein-Neckar Ticaret Odası merkez binasında gerçekleştirildi.

 

Açılışını TİD Rhein-Neckar Türk İşverenler Derneği ve Baktat Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Baklan ile İHK Rhein-Neckar Ticaret Odası Başkanı Dr. Axel Nitschke’nin yaptığı sempozyumda; bu yılki konu „Ticaret içerisinde meslek ve eğitimin önemi“ oldu. Sempozyuma Karlsruhe Başkonsolosluğu’ndan Çalışma Ataşesi Muhammet Kıran da katıldı.

 

Açılış konuşmasını yapan TİD Rhein-Neckar Türk İşverenler Derneği ve Baktat Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Baklan, katılımcılara iştiraklerinden dolayı teşekkür etti. Baklan “Bu sempozyum ile bölgemizde yaşayan girişimcileri ilgilendiren konularda devamlılık ilkesini baz alarak, ekonomik potansiyellerin iyi kullanılması ve gelişmeye ve büyümeye destek olması amacına doğru yönlendirmektir” dedi.

 

TİD Başkanı, “Gençler ve çocuklarımız son yıllarda daha çok şiddet içeren bilgisayar oyunları ile vakit geçiriyorlar ve hobilerini yaşamıyorlar. Bu beni çok üzüyor. Bu yüzden çocuklarımızın en azından bir mesleki eğitim yapmalarını sağlamalıyız. Önümüzdeki 30 yıl içerisinde uzman işçi eksikliği yaşayacağız. Gençlerimizi ve çocuklarımıza iyi bir gelecek sağlamak için çalışmaları yapmalıyız. Mesleki eğitim konusunda halen hiçbir şey için geç değil. Almanya’da günümüzde 80 binden fazla işveren 1,5 milyon insana iş imkanı sağlamaktadır. İki dilli olan gençlerimizden daha fazla faydalanabiliriz”

 

İHK Rhein-Neckar Ticaret Odası Başkanı Dr. Axel Nitschke ise, “Bugüne kadar buna benzer 4 kez program organize ettik. Bu artık bir gelenek haline geldi. Bunun yararlı olduğunu gördük ve gelecek sene de 5. kez gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Geçtiğimiz yıllarda yapmış olduğumuz etkinlikler gösterdi ki, işverenlerin birbirlerini daha iyi tanıma ve kaynaşma fırsatı sunduğunu da gözlemledik” şeklinde konuştu.

 

Mesleki eğitim görmek isteyenleri kazanmak ve bunları başarıyla tamamlanması konusunda İHK Rhein-Neckar Eğitim Bilgilendirme ve Proje Bölümünden İris Wolf tarafından bir sunum yapıldı. İHK Eğitim Bilgilendirme Dairesi’nden Verena Specker ise, yurtdışında kazanılan mesleki diplomaların Almanya’da tanınması için nelerin yapılması gerektiği hakkında bilgiler verdiği sempozyumda, bu konuda tecrübelerini Ümit Korkmaz dile getirdi.

 

Mannheim’da İnterkültürel Mesleki Eğitim Derneği İKUBİZ yöneticisi Monika Münch tarafından küçük ve orta ölçekli şirketlere uzman işçi konusunda verdikleri destekler hakkında bilgiler aktardı.

 

mannheim-turk-alman-ekonomi-gunu01 mannheim-turk-alman-ekonomi-gunu02 mannheim-turk-alman-ekonomi-gunu03 mannheim-turk-alman-ekonomi-gunu04 mannheim-turk-alman-ekonomi-gunu05 mannheim-turk-alman-ekonomi-gunu06