Türk doktorlardan dünyaya ders:

Birçok çalışmanın dijital ortama taşındığı pandemi sürecinde, 72 farklı ülkeden 12 bin hekimin eğitim alacağı ‘Dünya Canlı Nörovasküler Konferansı’ da bugün online olarak başladı.

Neşra Durmaz ANKARA

Birçok çalışmanın dijital ortama taşındığı pandemi sürecinde, 72 farklı ülkeden 12 bin hekimin eğitim alacağı ‘Dünya Canlı Nörovasküler Konferansı’  da online olarak bugün (23 Ekim) başladı. Türk Bilim adamlarının öncülük ettiği kongre kapsamında, bıçaksız müdahale imkanı sunan “Girişimsel Nöroradyoloji” ile beyin ameliyatları canlı olarak gerçekleştirilirken, işlemin detayları da merak konusu oldu.

Gazetemize konuşan Girişimsel Nöroradyoloji Uzmanı Prof. Dr. Saruhan Çekirge, “Girişimsel Nöroradyoloji ‘beyin krizi’  olarak adlandırılan rahatsızlığa sebep olan beyin damar baloncukları damar yumakları ve beyin damar tıkanıklıkları gibi ciddi beyin damar hastalıklarının tedavisini yüksek teknolojik ve bıçaksız ameliyatlarla tedavi ettiğimiz bir alan. Beyin damar hastalıklarına bağlı damar tıkanması veya beyin kanaması ile oluşan inmenin diğer adı beyin krizidir. Damar tıkanıklığı ile giden inmeler relatif olarak daha ileri yaşlarda olmakla birlikte beyin kanamasına bağlı olan inme her yaşta görülebilmektedir. Sigara içme, yüksek tansiyon, beslenme bozukluğu ve genetik faktörler aynı kalp damar hastalıklarında olduğu gibi çok önemli rol oynamaktadır” dedi.

KASIKTAN, BEYİN DAMARLARINA ULAŞILIYOR
Bıçaksız beyin ameliyatlarının detaylarına ve başarı oranlarına ilişkin bilgi veren Çekirge, “Kasık veya kolumuzdaki atardamarlar üstünden küçük bir kesi ile vücut damar sistemi içine girilerek, yüksek teknolojili anjiyografi cihazları altında beyin damarlarına ulaşılıp gene yüksek teknolojili çok ince kateterler ve mikro damar içi cihazlar ile bu damarların tamiri yapılmaktadır. İşlemler çoğunlukla genel anestezi altında olmaktadır. Akut beyin kanamalı veya akut beyin damar tıkanmasına bağlı inme hastaları dışında genel olarak yüzde 97-98 oranında hastalar ameliyat sonrası hemen ertesi gün evlerine sağlıkla dönmektedirler” diye konuştu.

TEDAVİSİ ZOR HASTALAR SEÇİLDİ
Canlı yayında ameliyatı gerçekleştirilen vakaların her tür yaş grubundan ve genellikle tedavisi yeni teknolojilerle mümkün olan hastalar olduğunu belirten Çekirge, “Bu konferansın amacı, bu damar içi tedavilerin tekniğinin hasta tedavileri sırasında canlı olarak tüm dünya hekimlerine öğretilmesidir.Cerrahi yaşanarak,  yapılarak ve yapanı canlı olarak seyrederek öğrenilir. Standart bir konferansta ders dinleyerek veya tıp kitabından öğrenilebilecek olanlar kısıtlıdır. Bu nedenle seçilen zor vakaların tedavisinde endovasküler operasyonlar canlı olarak bizim normal günlük çalışma hayatımızın bir kesiti olarak anlatılıyor. Operasyonları yapan hekimler sadece tedavi ettikleri hastaya, her zaman olduğu gibi odaklanırken, operasyon sırasında kullanılan teknikler, karşılaşılan zorluklar ve o zorlukların nasıl aşıldığı canlı olarak sunuluyor ve katılan 12 bin kişinin sorduğu sorular moderatörler tarafından cevaplanarak ve çok büyük bir eğitim ve aynı zamanda tartışma platformu oluşuyor” ifadelerini kullandı.

You cannot copy content of this page