Türk firmaları göz doldurdu

 

Hüsamettin Özkan
FRANKFURT – Ev tekstili konusunda dünyanın en büyük fuarı olan Frankfurt  Heimtextil Fuarı kapılarını ziyaretçilere açtı. Dünyanın 60 ülkesinden 3 binden fazla firmanın ürünlerini tanıtmak üzere stant açtığı ev tekstili fuarına Türkiye 284 firma ile katılarak dünya tekstil ticaretindeki gücünü gösterdi. 8-11 Ocak tarihleri arasında düzenlenen fuara yoğun bir ziyaretçi akını oldu. Bu yıl 48. defa düzenlenen Heimtexil fuarını Frankfurt Başkonsolosu Burak Kartı ziyaret etti. Türkiye’den fuara katılan firmaların stantlarını ziyaret ederek stand yetkililerine: “Hoş geldiniz, başarılar ve bol kazançlar dilerim. Birşeye ihtiyacınız olursa biz yanınızdayız” dedi. Başkonsolosun ziyareti firma yetkililerini ziyadesiyle memnun etti ve katılımcı firma yetkililerine moral desteği sağlamış oldu.  Fuar hakkında değerlendirmelerde bulunan Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, Türk tekstilinin kendisini çağın teknolojisine uyarlamış olduğunu belirterek, “Firmalarımızın fuarda hem tasarım anlamında, hem de yeni üretim teknolojileri bakımından geldikleri güzel noktayı burada görmekteyiz. Bu görüntü bizim açımızdan sevindirici bir durumdur. Türk firmalarının bu tür fuarlara katılımının yüksek olması demek Türk  ekonomisinin güçlü olduğu, giderek güçlendiği anlamına geliyor. Yaptığımız görüşmelerde yaklaşık 40 yıldır  bu fuara düzenli şekilde katılan firmalarımızın var olduğunu gördüm ve sevindim.  Bu gerçekten önemli bir şey. Demek ki hem fuar idaresi hem de katılımcı firmalar imkanlardan ve kazançlardan memnundur.  Firmalarımızın izlenimlerinin olumlu olduğunu gördük. Fuarın ilk günden itibaren bereketli, hareketli geçtiğini müşahede ettik” açıklamasında bulundu.  Fuar ziyaretinde Başkonsolos Burak Karartı’ya Ticaret Ataşesi Tansu Günendi de eşlik etti.
Samsun’dan fuara katılan Seral Ev ve Otel Tekstili firmasını ziyaret eden Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, firma sahibi Erol Beytekin’den fuar ve Ev tekstili sektörü hakkında kısa bir bilgi aldı. Görüşmede Türk Alman İşadamları Birliği (DTGB) başkanı ve Diamant Clean GmbH’nın sahibi Turgut Sezgin de hazır bulundu.
Fuarda, ev tekstil ürünleri ve aksesuarları, perdelik ve döşemelik kumaşlar, duvar kağıtları ve duvar kaplamaları, perde, aksesuar, güneş koruma sistemleri, broderi nakış, mobilya kumaşları ve derileri, yatak ekipmanları, fittings (yatak koruyucuları), yatak örtüsü, battaniye, yastık, yataklar, havlu, banyo paspasları ve halıları, banyo perdeleri ve aksesuarları, masa örtüleri, masa aksesuar ve dekorasyon malzemeleri, mutfak tekstili gibi ürünler sergilenerek, global piyasada görücüye çıktı.

 

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

error: