Türk gençlerine ırkçı saldırı

Hannover’in Pattensen ilçesine bağlı Schulenburg beldesinde yabancı düşmanlığı durmak bilmiyor. Burada Anlı ailesinin evini basan ırkçılar, 13 yaşındaki Türk gencini copla yaraladı. Daha önceki sataşma esnasında ise ortamı yatıştırmk isteyen abla Büşra Anlı (21), fiziksel saldırıya uğradı. Devamlı tehdit alan beş çocuklu aile endişe içinde.

Gülsüm Tan PATTENSEN-SCHULENBURG
Almanya’nın Hannover kenti Pattensen ilçesine bağlı Schulenburg beldesinde 25 yıldır yaşayan beş çocuklu Türk ailesi ırkçıların hedefi oldu. Yaklaşık üç hafta önce ırkçı gençlerin saldırısı ardından sataşmalar devam etti. Burada 20 Mart Cumartesi günü Schulstrasse’deki çok katlı evde yaşayan Anlı ailesinin evini basan maskeli ırkçılar, 13 yaşındaki Türk gencini copla yaraladı. Kalça ve bileğine darbe alan gencın tedavisi yapıldı. Daha önceki sataşma esnasında ise ortamı yatıştırmk isteyen abla B. Anlı (21), fiziksel saldırıya uğradı. Düşüp yaralanan Büşra’ya tedavi yapıldığı hastanede üç haftalık rapor verildi. Olayın şokunu yaşayan genç kıza psikolojik destek te verilecek. Devamlı tehdit aldıklarından görüntü vermeyi çekinen beş çocuklu aile endişe içinde.

-Yabancı düşmanlığı önceki yıllarda başladı
Olay ile ilgili bilgi veren Büşra Anlı, doğup büyüdükleri beldede altı yıl önce ırkçılığın belirgin hale geldiğini belirterek, „Yabancıları sevmediklerini her halleriyle belli eden bu komşularımız, otobüslerde annemi rencide ediyorlardı. Bisikletlerimize zarar veriyorlardı. Öne sürdükleri çocukları, zaman zaman evimizin zilini çalıp küfür ettikleri gibi anneme, ‚git eşarbını ülkende tak’ diye ırkçı söylemlerde bulunuyorlardı. 10 Mart Çarşamba günü 6-7 kişilik gurup halinde evimizin önüne geldiklerini gördüğümde, polise haber vereceğimi söyledimsede gitmediler. Aşağıya inen kardeşimin arkasından kavga çıkmasın diye gittim. Durumu sakinleştirmek istediğimde benim bir anlık dalgınlığımdan yararlanan takriben 14 yaşlarında iri yapılı genç, beni tuttuğu gibi karnıma tekme attı ve yere fırlattı. Başımı taşa vurmuştum. Beni öyle görünce korkup kaçtılar. Polis ve hastane arabası gelene kadarda ortaya çıkmadılar. O arada aileleri gelip olay yerinde „Bunlar yanında kalmıyacak. Sen göreceksin“ diye beni dehdit ettiler. Halbuki ben sadece kavga çıkmasını önlemek istemiştim.“ Dedi.

-Tehditlerini sosyal medya aracılığı ile devam ettirdiler
Irkçı gurupların sosyal medya sayfalarında kendisini tehdit etmeyi sürdürdüklerini belirten B. Anlı, „30-40 kişilik bir gurupla bana saldıracaklarını yazmışlar. Polis, bu paylaşımlardan haberleri olduğunu söylemişti.“

Kapımıza dayandılar
Geçtiğimiz 20 Mart Cumartesi günü saat 20:00 sularında bir çok sembollerin olduğu siyah deri ceketli maskeli iki kişinin evlerine gelerek kendilerini polis olarak tanıtınca kardeşinin kapıyı açtığını anlatan Büşra, „Evimizin içine ellerinde coplarıyla giren kişiler kardeşimi kenara itip biri babamı aradı. Allah’tan babam annemle dışarı çıkmıştı. Dört kişide göçmen olan alt komşumuza gitmeye şalışmıştı. Pencereden baktığımda iki kişininde aşağıda arabalarında beklediğini gördüm. Bizim çığlığımızla dişarı çıkan diğer komşularımızı görünce kaçtılar. O tehditler boşuna değildi.“ Dedi.

Hayatımız tehlikede
Tehdit mesajlarını okuyunca geçen hafta polisi arayarak ‚hayatım tehlikede’ deyip yardım istediğini söyleyen Büşra, polisin kendisini sakinleştirmekle kaldığını belirterek, „Son olayları yaşadıktan sonra artık neye güveneceğimizi şaşırdım. Bu vesile ile sesimizi duyurmak istedim.Türk devletinin yetkili kişileride araya girmesini bekliyoruz. İlla ölmemizmi gerekiyor“ diye tepki ve isteklerini dile getirdi.

-Belediye başkanıda baş edemiyor.
Yaşanan olaydan sonra kardeşinin evinde kaldığını söyleyen amca Süleyman Anlı ise, „Çocuklar korkudan dışarı çıkmak istemiyorlar. Irkçılardan muzdarip olan beldenin belediye başkanıda başka semte taşınmaları için ev tesis etmek istedi. Burası küçük bir yer. Ben şehir merkezine taşınmalarından yanayım“ dedi.

-Soruşturmalar devam ediyor
Diğer yandan, polis tarafından yapılan açıklamaya göre şüpheliler, sorguya çekildikten sonra serbest bırakıldı. Kaçan maskeli saldırganların kimlikleri tesbit edilemedi. Soruşturmalar devam ederken polis, cumartesi günü olayı gören veya kaçanları tanıyan tanıkların Pattensen’deki polis karakoluna telefonla (0 51 01) 85 59 50) irtibata geçmelerini istedi.

-Olayı kınadılar
Bu arada olayı yerel gazetelerden öğrenen yerel siyasetçilerin, ırkçılığı kınadıkları öğrenildi.
Schulenburg Belediye Başkanları Ramona Schumann ve Svenja Blume’nin de kınadıkları olaydan ötürü duydukları üzüntülerini belirttikleri öğrenildi. Açıklamalarında insanların korku ve dehşet içinde yaşamak zorunda olmasının korkunç olduğu ifade eden başkanlar, “Özellikle şu anda herkesin gözü ve kulağı açık olmalı. Dikkat çekici bir şey gören herkes polise başvurmalıdır” diye mahalle sakinlerine çağrıda bulundular. Ailenin güvenliği konusunda fazla imkanlarının olmadığını belirten ev sahibi Şehir İdaresi’de, saldırıda kırılan Anlı ailesinin sokak kabısını tahta ile güçlendirdi.