Türk girişimcinin anaokulları büyüyor

Murat Pehlivan
MONHEIM – Almanya’nın farklı şehirlerinde çok dilli ana okulları açan eğitim aşığı Türk girişimci Ali Koban’ın 2023’te faaliyete geçecek olan Monheim şehrindeki Weltkinder Kita Düsselweg Anaokulunu Türkiye Cumhuriyeti Düsseldorf Başkonsolosu Ayşegül Gökçen Karaarslan, Fas Düsseldorf Başkonsolosu Loubna Alt Bassidi ve özellikle Monheim Osmangazi Camisi’nin yapımında verdiği çaba ile Türklerin gönlünde taht kuran Belediye Başkanı Daniel Zimmerman ziyarette bulundular. Ziyarette İSS Weldkinder Kita (Dünya Anaokulu) Genel Müdiresi Banu Bambal ve şu an Monheim şehrinde kirada başladıkları ana okulunun müdürü Andreas Billetter de hazır bulundular. Bambal, Başkonsoloslar Karaarslan, Bassidi ve Belediye Başkanı Zimmerman teşekkür edip, mutluluklarını dile getirirken, ISS Weltkinder Kita Düsselweg, genel olarak Anaokulları, Monheim şehrindeki inşaatının durumu ve bittikten sonraki faaliyetleri hakkında hakkında bilgiler paylaştı.

 

BAMBAL: BÜYÜME PROJEMİZ DEVAM EDECEK

Bambal, “İSS Welt Kinder Kita bünyesinde bununla birlikte toplam 9 anaokulu var. 7 si Duisburg (4) Köln (2) Wuppertal, gibi şehirlerde aktif faaliyette. Burası da 01.09.2022 tarihi itibari ile belediyenin tahsis ettiği bir bina da küçük ölçekli başladı. Bu 8. numara. 9. su inşaatı devam eden Remscheid şehrinde önümüzdeki eğitim yılında açılacak. Burada eğitim Almanca-Türkçe-Lehçe (Polanya dili) olacak. Bu anaokulumuzda ilk etapta 4 grup olacak. 1. grup 2-6 yaş arası, diğer 3 grup 3-6 yaş arası olacak. Kapasite olarak toplam 80 – 85 çocuk eğitim görebilecek. Büyüme projemiz devam edecek ” dedi.

ZİMMERMAN: ŞEHRİMİZ İÇİN KAZANÇ
İnşaat ziyaretinde duygularını paylaşan Belediye BaşkanıDaniel Zimmerman “Eğitim için her türlü girişimi destekleriz. Şehrimiz için bir kazanç. Bu nedenle böyle bir proje geldiğinde elimizdeki tüm imkanları kulllandık. İnşaatın ilerleyişini görmek bizi mutlu ediyor” ifadelerini kullandı.

 

KARAASLAN: TAKDİRE ŞAYAN
Başkonsolos Ayşegül Gökçen Karaarslan ise duygularını dile getirirken ” Evet ana okulu eğitimi son derece önemli. Almanya gibi bşr yerde bir Türk girişimcinin böyle bir büyük projede olması ayrıca okullarda Türkçe eğitimlerinin de bulunması hem takdire şayan bizler adına da mutluluk veren önem arz eden bir konu. Başta Ali Bey ve Banu Hanım olmak üzere tüm ekibi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.