Türk imamı sınır dışı ediyorlar!

Belçika, Houthalen – Helchteren kasabasında bulunan Diyanet İşleri’ne bağlı Yeşil Cami imamının, eşcinsellikle ilgili paylaşımı sebebiyle oturma iznini uzatmayarak, sınır dışı edilmesini kararlaştırdı. Flaman hükümeti de Yeşil Cami’nin ruhsatının iptal edilmesi için yasal işlem başlattı. BBC Türkçe’nin aktardığına göre, Türk imam Facebook hesabından eşcinselliğin hastalık olduğunu, çürümeye yol açtığını ve İslamiyet tarafından yasaklandığını ifade etti. İmam, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın vaazını da hatırlattı. Ancak hakikat, Belçikalı yetkililerin hoşuna gitmedi ve imam hakkında işlem başlattı. Belçikalı yetkililer, söz konusu imamın görev yaptığı camiyi kapatmak için de sözlerini bahane olarak kullandı.

 

Halil Uygun BRÜKSEL
Open VLD (Açık Flaman Liberal) Partili Flaman Bölge Hükümet İç İdaresi ve Uyum (Entegre) Bakanı Bart Somers, Belçika Türk Diyanet Vakfına bağlı Houthalen-Helchteren’deki Yeşil Camii’nin resmi tanınmasını geri çekme prosedürünü başlattı. Cami imamı Şemsettin Şenol, Facebook’ta eşcinselliğin İslam’da neden yasaklandığını ve eşcinselliğin hastalığa ve düşüşe yol açtığını ayrımcı bir şekilde açıklayan bir mesaj paylaşmıştı. Belçika Federal Hükümeti CD&V (Hristiyan Demokratlar) Partili İltica ve Göçten Sorumlu Devlet Bakanı Sammy Mahdi ise imam Şenol’un bir an önce Belçika topraklarını terk etmesine istedi. N-VA (Yeni Flaman İttifak) Partili Flaman Bölge Hükümeti Adalet Bakanı Zuhal Demir ise bir kez daha görüldü ki Diyanet’in cami imamların görev yapmaları ne kadar yanlış olduğunu dile getirdi.

Hollanda’da da tartışmaya neden olmuştu
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Ramazan ayının ilk Cuma hutbesinde dile getirdiği eşcinsellikle ilgili görüşler ve ardından Twitter üzerinde açılan #YallahHollanda’ya etiketi, Hollanda’da tepkiyle karşılanmıştı. Belçika’nın Limburg eyaleti bölgesinde yer alan Houthalen-Helchteren Belediyesi’nde yer alan Yeşil Camii İmamı Şemsettin Şenol, Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın Cuma hutbesinde dile getirdiği eşcinsellik ilgili İslamiyet’in bakış açısını Facebook’da paylaşan imam Şenol hakkında soruşturma başlatılır iken Yeşil Cami hakkında da resmi tanınma prosedürünü geri çekme girişimi Türk toplumu arasında şaşkınlıkla karşılandı. Belçika’da ilk kez bir din görevlisinin, eşcinsellik karşıtı görüşleri nedeniyle oturma iznini uzatmayarak, sınır dışı edilmesini kararlaştırdı.

Flaman hükümeti de, Yeşil Cami’nin ruhsatının iptal edilmesi için yasal işlem başlattı.
Yeşil Cami’nin imamı, Facebook hesabından, “eşcinselliğin hastalık olduğunu, çürümeye yol açtığını ve İslam tarafından yasaklandığını” ayrımcı bir dille anlatan bir mesaj paylaştı. İmam, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın tartışmalara neden olan eşcinsellik karşıtı vaazını da hatırlattı. “Eşcinsellik kapitalizm ve demokrasi virüsüdür” yazan bir takipçisine de teşekkür etti. Federal hükümetin İltica ve Göçten Sorumlu Devlet Bakanı Sammy Mahdi, 3 yıldır Belçika’da olduğu belirtilen imamın oturma iznini uzatmama kararı aldıklarını açıkladı. Belçikalı bakan, “Toplumumuza nefret ekmek için gelenlerin burada yeri yoktur” dedi. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Türkiye’den gönderilen imam, geçen Ekim ayında Belçika Göçmen Bürosu’na oturma ve çalışma izninin yenilenmesi için başvuru yaptı. Belçika makamları, eşcinsellik karşıtı görüşleri nedeniyle, imam hakkında, “kamu düzeni ve ulusal güvenliğe zarar verebileceği” gerekçesiyle soruşturma başlattı.

Flaman Bölge Hükümet İç İdaresi ve Uyum (Entegre) Bakanı Bart Somers, “Camilerin resmen tanınma prosedürü çevresinde nelere dikkat etmesi ve bunu sürdürmek için ne yapması gerektiğini tanımlayan bir düzenleyici çerçevemiz var. Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinde yer alan temel haklara aykırı davranan herkes bu tanınmayı kaybedebilir. Yeşil Camii imamı Facebook sayfasında eşcinselliğin İslam’da neden yasa dışı olduğunu ve eşcinselliğin hastalık ve gerileme getirdiğini ayrımcı bir şekilde açıklayan bir mesaj paylaşmıştı. Halen Türkiye’de Diyanet’in memuru olduğunu belirten bir mesaj paylaştı. Cuma namazı sırasında tartışmalı bir konuşmada LGBT topluluğuna saldırmıştı. Yeşil Camii imamı, bu mesaja ‘Eşcinsellik kapitalizm ve demokrasi virüsüdür’ mesajıyla cevap veren birine teşekkür etti. Biz bu gelişmelere sessiz kalamayız ve kalmayacağız” dedi.

60 gün içinde karar bağlanacak
Limburg Eyalet Meclisi, Houthalen-Helchteren Belediye Meclisi, temsilci organ, ilgili dini idare ve Belçika Federal Hükümeti Adalet Bakanı Vincent Van Quickenborne 60 gün içinde tavsiyelerde bulunmalı. Bakan Somers, “Yalnızca yasal çerçeveye saygı duyan camiler resmen tanınacak veya tanınmaya hak edecek. Resmen tanınan camiler de ise bizim örf, adet, geleneklerimizi ve eşcinseller hakkında olumsuz paylaşımda bulunulması veya dile getirilmesi ise camin resmen geri tanınma prosedürünün başlatılması anlamına gelir. Bu, tüm Müslümanların ve dolayısıyla kendi din deneyimlerini demokratik anayasal devletimizle uzlaştıran tüm Flanders (Flaman) inananlarının menfaatine” şeklinde konuştu. Devlet Bakanı Mahdi, “Eşcinsel topluluğunu damgalamaya ve bu tür mesajları yaymaya daha fazla tahammül edemeyiz. Bir imam olarak Belçika’da çalışma hakkına sahipseniz, örnek bir göreviniz vardır. Değerlerimize uymak istemeyen herkes, sonuçlarına katlanmak zorunda kalacak” diye konuştu.

You cannot copy content of this page