TÜRK MEDYASI GÜÇLÜ OLMALI

blank

 

 

blank

Murat Pehlivan/Murat Ali Blach
DÜSSELDORF- Düsseldorf Başkonsolosu Ayşegül Gökçen Karaarslan 20.02.2020 günü görev bölgesinde yayım yapan bölgesel ve ulusal basın kuruluşlarında aktif olan gazetecileri başkonsolosluğun rezidansında ağırladı. Başkonsolos Karaarslan davetinde gazeteciler için bir de akşam yemeği verdi. Yemek öncesinde ve sonrasında gazeteciler ile uzun uzun sohbet eden başkonsolos gazetecilere verdiği değeri şu cümlelerle dile getirdi. “Başkonsolosluk olarak bütün faaliyetlerimiz ancak sizinle, sizlerle birlikte olabilir, amacına ulaşabilir. Bu iki taraflı bir süreç. Siz ve biz bir ekip olarak, ancak hani bir arada iyi bir iletişim ile, iyi bir ekiple ilerleyebiliriz. Beş aydır burada görevdeyim. Gerçekten o desteğinizi hissediyorum, bundan da çok mutluyum.”

Nasıl daha iyi çalışabilirz?
Başkonsolos Karaarslan ayrıca “Basın mensubu arkadaşlar ile nasıl daha iyi çalışabiliriz? Sizin bize söylemek istedikleriniz var ise onları da dinleyelim. Şöyle bir aramızda görüş alış verişi yapalım.” diyerek basın mensuplarının fikir ve taleplerini dinledi. Bunun üzerine Türk toplumundaki eğitim, okullarda Türkçe derslerindeki sorunlar, Almanya’nın Hanau şehrinde yaşanan fecii saldırı ve gazetecilerin gerek yayım organlarının sürecindeki sorunları, gerekse sahada karşılaştıkları sorunları ve önerileri üzerine derin soluklu bir sohbet gerçekleşti. Başkonsolos sohbeti sırasında bölgesel gazeteleri özellikle takip ettiğini, yeni gazete çıkacağı zaman gazeteyi heyecanla beklediğini de dile getirerek, diğer başkonsolos arkadaşları ile konuşarak eyaletteki bütün başkonsoloslorun da katılacağı ortak bir toplantı yapılabileceği fikrini sundu.

Sizlerin sorunlarınızı Türkiye ile de paylaşmaya çalışıyorum.
Başkonsolos bölgesel gazetelerin sadece Türk toplumu tarafından değil, Alman makamlarınca da takip edildiğini belirtti. Bununla ilgili olarak “Alman bakanlıkları, makamları gazetelerinizi ve haberlerinizi düzenli olarak takip ediyor. Sizlerin Türk toplumu ve sorunlarıyla ilgili yaptığınız haberler önemli. Bizim Alman basınına ulaşmak ve doğru bir şekilde orada yer almamız konusunda sıkıntımız var. Sizler çok zor şartlarda çalışıyorsunuz, gönüllü olarak ikinci bir iş olarak bunu yapanlarınız var. Bu sorunları biliyorum. Düsseldorf eyalet başkenti olduğu için Türkiye’den çok sık devlet adına ziyaretçi ağırlıyoruz ve elimden geldiğince, kendileri ile karşılaştığımda Türkiye’den gelen bakanlarımıza da bu sorunlarınızı aktarıyorum” dedi.