TÜRK SANATÇILAR BREMEN'DE

Gülsüm Tan
BREMEN-Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden gelen şair, yazar, heykeltraş, ressam ve müzisyenlerden oluşan Türk sanatçılar Almanya’nın Bremen kentinde buluştu. Avrupa’da yaşayan Türk sanatçıları bir çatı altında toplamak, güç birliği yapmak ve Türk sanat ve edebiyatını Avrupa’ya tanıtmak amacıyla kurulan Avrupa Türkiyeli Yazar ve Sanatçılar Grubu’nun (ATYG) öncülüğünde Bremen’e gelen sanatçılar, Bremen Eyalet Milletvekili Ruken Aytaş eşliğinde Bremen Eyalet Meclis’ini ziyaret ettikleri gibi, Kültür merkezi Lagerhaus’da açtıkları kitap sergisi ile eserlerini tanıttılar.
Belçika, Hollanda, Fransa ve Almanya’dan 30 kişilik bir sanatçı heyeti ile hafta sonu buluşması olarak ilk kez Bremen’e geldiklerine dair bilgi veren ATYG Başkanı Mevlüt Asar, amaçlarının Türk sanatçılarını ve çalışmalarını Avrupa’ya tanıtmak olduğu gibi, temaslarıyla Kültürler arasında köprü olmaya çalıştıklarını belirtti. Gani Cansever yönetimindeki Bremen Dostluk Korusu konserinede katılarak şiirler okuduklarını belirten Asar, “Bu buluşmamımızı, burada yapılan Dostluk Korosu Konseri ile birleştirmek istedik. Gani Cansevere olduğu gibi
Bremeni yakından tanıma fırsatı bulduğumuz buluşmamızda bize yardımcı olan SPD’li Eyalet Milletvekili Ruken Aytaş’da teşekkür ediyorum” dedi.

error: