TÜRK SENDİKACILAR BREMEN’DE

Gülsüm Tan-Hasan AkdoğanBREMEN-Türk Metal Sendikası Genel Mali Sekreteri Uysal Altundağ ve aynı sendikanın Dış İlişkiler Uzmanı Devrim Duman, Alman Sendikalar Birliği’nin (DGB) davetlisi olarak Bremen’e geldi. Alman otomobil üreticisi Mercedes firması İşçi temsilcisi İbrahim Akbal ve ekibi tarafından karşılanan Altundağ, Ankara’da meydana gelen terör olayları ve Türkiye’deki metal sektörü hakkında bilgi verdi.
Sendikacılar, Bremen’de Akbal’ın Mercedes firmasındaki Türk çalışanlara yönelik düzenlediği geleneksel bilgilendirme seminerine katılacakları gibi, adı geçen firmanın sendika yetkilileri ile de görüşme yapacaklar.

-Teröre ortak tepki göstermeliyiz
Geldikleri Bremen Havalimanı’nda Türk basınına açıklamada bulunan Türk Metal Sendikası Genel Mali Sekreteri Uysal Altundağ, “Öncelikle Türkiye’deki dost ve arkadaşlarımızdan sizlere selamlar getidik. Ankara’da Türkiye’yi derinden sarsan, hatta dünyayı sarstığına inandığım bir terör eylemi ile maalesef yüzyüze kaldık. Terör sadece Türkiye için değil bütün dünya için bir tehlikedir. Uluslararası bir rizkdir. Bugün Ortadoğuda olanları hepimiz biliyoruz. Maalesef terör, dünyaya yayılarak daha tehlikeli olarak devam ediyor. Bu anlamda bir işçi temsilcisi olarak işçi sınıfının birleşmesi ve teröre karşı tabandan gelen ortak bir tavır sergilenmesi gerekli. Sonuçta, işçiler olarak çok şeyi olumluya çevirebileceğimiz gibi terörle alakalıda tüm dünyada tüm dünya işçileri olarak bunu başarabiliriz. Bu buluşmanında öna vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.
Türkiye’de yaşanan terör olaylarına dış ülkelerin duyarsız kaldıklarını, buna karşı Fransa’da yaşanan olayda Türklerin gösterdiği duyarlılık hatırlatılınca Altundağ, “İnsanlar kotü zamanlarında tabiki dostlarını yanlarında görmek isterler. Biz Türkiye Cumhuriyeti olarak tüm dünya ile dost olduğumuza, özellikle Avrupa ile büyük dostluklarımızın olduğuna inanıyoruz”diye konuştu.

-Türkiye’de metal iş kolu lokomotif sektör durumunda
Türkiye’deki metal iş konudaki sanayinin durumu üzerine bilgi veren Altundağ, “Türkiye şu anda beyaz eşya ve otomotiv sektöründe gerçek üretim anlamında Dünya’nın önemli merkezlerinden bir tanesi. Biliyorsunuz Fransız Renauld ve İtalyan ortaklığıyla Tofaş, Bursa’da faaliyettedir. Fort markası Gölcük’te üretiliyor. Diğer yandan demir-çelikte de dünyaya yapılan üretimle liderdir. Dolayısıyla Türkiye’de şu an metal iş kolu, lokomotif sektör durumundadır”.dedi.
İbrahim Akbal’ın daha önce Türk Metal tesislerine yaptığı ziyareti hatırlatan Altundağ, “Orada kendisiyle uzun uzun sohbet etme şansı bulduk. Bugünkü ziyaretimizin temel sebebide kendisinin nazik ziyaretidir. Çalışmalarını Türkiye’den takdirle izliyoruz.” diye konuştu.

Konuklarını karşılayan Akbal, “Seminerimize beklediğimiz Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, terör olayları nedeniyle önemli toplantıya katılması gerektiğinden dolayı gelemedi. Yerine sayın Altundağ ve Duman’ı gönderdi sağolsunlar. Sendikacı konuklarımız bizlere Türkiye’deki sendikal durumları anlatacaklar. Ayrıca, yakın tarihte 50 kişilik bir gurupla Türkiye’ye gitmeyi planlayan Mercedes’te sendika yetkilileri ile de görüşme yapacaklar. Diğer yandan, hafta içi devam edecek olan seminerlerimize Perşembe günü CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç’u ve Cuma günüde Hannover’den Sosyal Güvenlik Ataşeliği Sosyal Hizmet uzmanı Sema Yayıcı, katılacaktır” diye bilgi verdi.