TÜRK SEYAHAT ACENTESİ KUNDAKLANDI

STUTTGART –  Almanya’nın Stuttgart kentinde gece kimliği belirsiz iki kişi tarafından kundaklanan seyahat acentesinin sahibi Rahmi Adıbeş, güvenlik kamerası görüntüleriyle olayın açıkça görüldüğünü belirterek, yetkililerden sorumluların yakalanmasını istediklerini söyledi.

Stuttgart’ta çeşitli sektörlerde 35 yıldır esnaflık yapan ve aslen Bayburtlu olan Adıbeş, kundaklama olayıyla ilgili AA muhabirine açıklamada bulundu. Güvenlik kamerası olduğunu ve olayın açıkça görüldüğünü aktaran Adıbeş, “Sabah 3’e doğru 2 kişi geliyor. Önce kapıyı kırarak içeriye giriyorlar.

İçeri girince yanıcı maddeleri döküyorlar ve ateşi veriyorlar. Daha sonra çekip gidiyorlar. Olayı taksi şoförü ve tır şoförü görüyor. Ayrıca lokantanın aşçısı görüyor. Çevredekiler yangını söndürmeye çalışmışlar ve itfaiyeye haber vermişler.” dedi. Bu toplumda yaşadıklarını ve buranın bir parçası olduklarını belirten Adıbeş, Alman makamlarından acil şekilde olayın aydınlatılmasını istedi.

Polis halktan yardım istedi
Polis tarafından yapılan açıklamada ise olayın görgü tanıklarının kendilerine başvurması istendi. Mauser caddesinde bulunan seyahat acentesinde çıkan yangında on binlerce avro maddi hasar oluştuğunu belirten polis, itfaiyenin yangını hızlıca müdahale ederek söndürdüğünü ifade etti.
Polisin yangının çıkışıyla ilgili soruşturma başlattığı bildirildi.

Çavuşoğlu açıklama yaptı
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, konuyla ilgili açıklama yaparak Almanya’nın Stuttgart kentindeki Türk seyahat acentesine yönelik kundaklama girişimine tepki gösterdi. Çavuşoğlu, açıklamasında, “Kaç ırkçı saldırı oldu, camilere saldırı oldu.

Vatandaşlarımızı taradılar, öldürdüler. Hiçbirisi aydınlatılmıyor. Benim Almanya karşıtlığım yok ama Almanya’nın bu konularda maalesef sicili temiz değil.” ifadesini kullandı. Türkiye’nin Stuttgart Başkonsolosu Makbule Koçak kundaklanan seyahat acentesini ziyaret edip konuyla ilgili bilgi alarak, olayın takipçisi olacaklarını söyledi.