Türk yaşlılara Türkçe HausnotRuf kuruldu

Yalnız mı yaşıyorsunuz? Bakıma muhtaç mısınız? Sağlık sorunlarınız mı var? Acil bir durumda hızlı yardım almak ister misiniz? Tüm bunlara cevap SHS-Hausnotruf’ta. Bremen’de hizmet veren SHS- Hausnotruf, Türk yaşlılara yönelik ücretsiz Türkçe çağrı merkezi ile 24 saat kesintisiz acil yardım, dolayısıyla güven ve huzur sunuyor.

Gülsüm Tan – Hasan Akdoğan
BREMEN Bremen’de Oslebshauser Heerstr. 146 adresinde yeni bürosuna geçen SHSHausnotruf, Türk yaşlılara yönelik Türkçe çağrı merkezini kurdu. SHS-Hausnotruf’u faaliyete geçiren Emre Turgul, SHS firması ile Türk vatandaşlarımıza Hausnotruf ile yardımcı oluyor; yaşlı insanlara, bakıma muhtaç ve yalnız yaşayanlara uzun yıllardır ücretsiz Türkçe hizmet sunuluyor. Pflegegrad (1,2,3,4,5) olanların hizmet bedeli sağlık kasası (Pflegekasse) tarafından ödeniyor.
Hausnotruf sağlık sigortalarının önerdiği bir cihaz (Pflegehilfsmittel) olduğu için müşteri hiç bir ödemeyi üstlenmiyor ve alınan bakım parasını da etkilemiyor.

GÜVEN VE HUZUR
Kuzey Almanya’da ilk ve tek olarak bu hizmeti Bremen’de hayata geçiren Turgul, “Hausnotruf” , yaşlılara, yalnız yaşayanlara ve sağlık açısından engeli bulunan  insanlara, kendi evleri içinde daha uzun ve güvenli bir hayat imkanı sunan telefon tekniği altyapısına sahip bir sistem olduğunu belirtirken, “Sistemimizle bakıma muhtaç insanlar, gerektiğinde acil yardım çağırabilme bilinciyle evlerinde daha huzurlu yaşamaktalar” dedi.

BİR TUŞLA YARDIM
Böylelikle herhangi bir bakımevine yada başka tür hasta evlerine gönülsüz bir şekilde taşınma durumunun önüne geçilebileceğini ifade eden Turgul, rahatsızlık anında düğmeye basıldığı anda hasta konuşacak durumda olmasa bile onunla ilgili tüm bilgilerin (mesela hastalıklar, adres ve yakınlarının numaraları) merkezde
görüntülenip, acil yardımın hastaya ulaştırıldığını söyledi.

24 SAAT HİZMET
Turgul, yaşlılara ve bakıma muhtaç kişilere hizmet veren Bremer Heimstiftung, ZIS ve Advertus gibi kuruluşlar ile beraber çalışıyor. IT-Systemkaufmann olarak mesleğini yaptıktan sonra Hochschule Bremen’de Management im Handel (BA) bölümünü bitiren Türk genci, verdiği hizmet ile yerel medyanın da ilgi odağı oldu. Turgul, “SHS-Hausnotruf yalnız yaşayanlara, yaşlılara veya sağlık sorunları olanlara kendi evlerinde daha güvenli ve huzurlu yaşama olanağı sunan bir
sistemdir. Merkezimiz Almanya çapında Türkçe veya Almanca dilinde 24 saat hizmet sunuyor” diye açıklama yaptı.

Geniş bilgi ‘Bremen Esnafları’ sayfasından
veya 0421 380 19 170 telefondan alınabilir