Türkçe anadil dersine talep daha çok artmalı

blank

Kendisi için düzenlenen veda etkinliğinde konuşan Ataşe Özdoğan, Duisburg Veliler Derneği gibi STK’lara ve velilere Türkçe dersleri için büyük görevler düştüğünü söyledi

İbrahim Yüksel – Murat Pehlivan
DUISBURG – Duisburg Veliler Derneği, görev süresi dolmak üzere olan Düsseldorf Eğitim Ataşesi Hacer Özdoğan onuruna VİVA Kültür Kompleksi sponsorluğunda veda programı düzenledi. Muavin Konsolos Fatma Taşan Cebeci, dernek yöneticileri ve eğitim gönüllülerinin hazır bulunduğu kahvaltıda yönetim tarafından Özdoğan’a hizmetlerinden dolayı bir de plaket sundu. Açış konuşmasını yapan Dernek Başkanı Ali Yağız, “Eğitimli toplum olmak zorundayız. Ataşemiz Özdoğan da eğitime ve Türkçe derslerine büyük katkı sağladı. İstişare ve seminer gibi etkinliklerle verimli çalışmalar yaptık. Bundan dolayı kendisine müteşekkiriz. Yeni görevinde Sayın Özdoğan’a başarılar diliyoruz” dedi. Veliler Derneği’ne teşekkür eden Hacer Özdoğan da, “Buradaki öğretmenlere, STK’lara, derneklere ve velilere şükranlarımı sunuyorum. Veliler Türkçe derslerinin okullarda verilmesinde çok aktif olabiliyorlar. Bunun için onların bilinçlenmesi gerekiyor. Bu konuda veli derneklerine çok işler düşüyor. Okullardaki Türkçe öğretmen imajı, Türk çocuklarına güven veriyor. Türkçe öğretmenleri bir misyonu teşkil ediyor” dedi.

 

blank

BU SAYIYI YÜKSELTELİM
Geçen yılki istatistiklere göre KRV eyaletinde 50 bin öğrencinin Türkçe anadil derslerine katıldığını bildiren Özdoğan, “250 bin civarında öğrencimiz var. Türkçe derslerine gerekli önemi göstermeli ve öğrencileri teşvik etmeliyiz. Ayrıca çalışma ortamımı çok rahat bir şekilde olmasını sağlayan başkonsolosluğuma teşekkür ediyorum. Beni hiç yalnız bırakmadılar. Ben de büyük tecrübeler kazandım” diye konuştu. Muavin Konsolos Cebeci ise, “Eğitim Ataşemiz Hacer Özdoğan’ın çalışmaları bize ışık tutacak. Çalışmalarımızı salgın engelledi ama kaldığımız yerden devam edeceğiz. Onun tecrübelerinden yararlanacağız. Bir dost gibi çalıştık. İlişkimizi kesmeyeceğiz. Buradan ben de basın mensuplarına teşekkür ediyorum. Haberleri daha geniş kitlelere duyuruyorlar” dedi. Etkinlikte VİVA yöneticisi Atilla Koca da, bir hediye ile Ataşe Özdoğan’ i uğurladı. Veda töreninde katılanlar resimli bir hatıra defteri hazırlayarak Ataşe Özdoğan’a hediye etti. Veda töreninde dernek yöneticileri Ali Yağız, Mehmet Kurt, İbrahim Doğancı, Arif Şentürk ve eğitimci Rahmi Koca da hazır bulundu.

 

blank