TÜRKÇE DERSİ İÇİN BAKANA MEKTUP

UTG RLP/BW e.V. Rheinland-Pfalz / Baden-Württemberg Türk Dernekleri Platformu Birliği’nden Rheinland-Pfalz Eğitim Bakanlığına Mektup gönderildi:

Kâmil Yılmaz LUDWİGSHAFEN
Rheinland-Pfalz ve Baden-Württemberg Türk Dernekleri Platformu Birliği (UTG RLP/BW e.V), Türkçe derslerinin öğleden sonraya kaydırılmak istenmesi üzerine Rheinland-Pfalz Eğitim Bakanlığına bir mektup yazdı. UTG RLP/BW e.V Başkanı Ercan Özcan imzasıyla hazırlanan mektupta, derneğin bölgedeki birçok dernek ve kurum ile bağlantı içerisinde olduğu vurgulanarak, “Son zamanlarda, standart Türkçe ana dil derslerindeki organizasyon el değişim ile ilgili olarak ilgili velilerden ve derneklerimizden giderek daha fazla soru ve şikâyet almaktayız. “Göçmen kökenli öğrencilere yönelik derslere” ilişkin Yönetmelikleri (20 Eylül 2015 tarihli, 2112/15 numaralı Eğitim, Bilim ve İleri Eğitim ve Kültür Yönetmeliği) bilmekteyiz. Bu nedenle de birçok okuldaki mevcut Türkçe dersinin organizasyon el değişimini anlayamamaktayız” denildi. Eyalet genelinde pek çok okulda öğleden önce düzenlenen ders, öğleden sonraya ertelendiğine dikkat çekilen mektupta, “Dersleri öğlenden sonraya taşımak çocukların derslere katılımını zorlaştırmaktadır. Bazı durumlarda çocuklar zorunlu faaliyetlere katılmak veya özel ders almak zorundadırlar veya okul sonrası ebeveynleri tarafından okuldan alınamamaktadırlar. Özellikle ilkokul çocukları öğleden sonra saatlerinde yorulmuş olmakta ve okuma ve yazma ödevlerine konsantre olamamaktadırlar. Ebeveynler kadar biz de zamansal değişikliği katılımın önünde bir engel olarak görmekteyiz. Göçmen çocukların dil ve kültürlerinin okullarda teşvik edilmesi, sosyal uyum açısından çok önemlidir” şeklinde konuya vurgu yapıldı.

Mektubun son bölümünde ise, “Ayrıca, “Türkçe dersinin”, yakın gelecekte, İngilizce ana veya seçmeli dersi gibi diğer yabancı dillerin yanında yerini alması adına müteakip orta dereceli okullarda bir üst seviyeye çıkması bizi çok mutlu edecektir. Böylelikle gelecekteki Üniversite eğitim süreçlerinde ve/veya diğer mesleki eğitimlerde göçmen kökenli çocuk kotaları için adil fırsat eşitliği sağlanmış olacaktır. Nihayetinde aynı haklara sahip bir topluma ulaşmak adına, Rheinland-Pfalz eyaletimiz için mevcut olan kaynakları ve göçmen potansiyellerini her alanda kullanmak istiyoruz. Maalesef 60 yıldır durum böyle değildir. Ne yazık ki göçmenler hâlâ ağırlıklı olarak en düşük sosyal sınıftır ve hem eğitim sisteminde, hem de işe yerleştirmede dezavantajlı durumdadır. Talebimizin tarafınızdan karşılanmasından memnuniyet duyacağız. Saygılarımla Ercan Özcan, UTG.RLP-BW e.V. Başkanı”