“Türkçe köken dili değil Anadildir”

Hessen eyaletinden temaslarda bulunan Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, Türkçe’nin önemine vurgu yaptı. Büyükelçi Şen, “Türkçe köken dili değil Anadildir”

 

Hüsamettin Özkan
FRANKFURT – Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Hessen eyaletine gelen Türkiye’nin Berlin büyükelçisi Ahmet Başar Şen, Hessen Eyalet Başbakanı Boris Rhein, Frankfurt Belediye Meclis Başkanı Hilime Arslaner ve Wiesbaden Belediye Başkanı Gert-Uwe Mende ile bir araya geldi. Görüşmelerde eyaletteki Türk toplumunun meselelerini ve Hessen eyaleti ile Türkiye’nin ilişkilerini özellikle Bursa ile olan kardeş bölge konularını ele aldığını belirten büyükelçi Hessen eyaleti temaslarını Frankfurt Başkonsolosluğu Türk Kültür evinden Türk basın mensuplarıyla paylaştı. Hessen eyaletinde faaliyette bulunan Türk sivil toplum örgütleriyle de bir araya gelen Büyükelçi Başar Şen’in Hessen eyaletindeki görüşmelerine Türkiye’nin Frankfurt Başkonsolosu Erdem Tunçer eşlik etti.

 

 


Görüşmelerin çok olumlu bir havada geçtiğini belirten Büyükelçi Ahmet Başar Şen, Hessen Başbakanı Boris Rhein’ın Türkleri çok iyi tanıyan biri olduğunu hatta Başbakan Rhein’ın Türkleri yabancı olarak görmenin doğru bir tanım olmayacağını söylediğini aktardı. Başbakan Borius Rhein’la ilgili yaptığı görüşmede eyaletteki Türk toplumunun sorunlarını ele aldıklarını belirten Büyükelçi Şen, Alman muhataplarıyla bir araya geldiklerinde Türk çocuklarının Türkçeyi öğrenmelerinin yetişmeleri için önemli bir faktör olduğunu anlattıklarını belirterek, “Türkçe bir köken dili değildir. Türkçe anadildir. Anadilini öğrenen çocuk diğer yeteneklerini geliştirir. Anne ve babanın en iyi bildiği dil, çocuğun zeka gelişmesini olumlu olarak etkiliyor. Anadil kişilik oluşmasında önemli bir faktördür. Türk çocuklarının ana dillerini öğrenmeleri için daha fazla imkanlar sağlanmalıdır” dedi.

 


Irkçılık, yabancı düşmanlığı İsmlamofobi gibi nefret suçları konusunda Türk toplumunun rahatsızlıklarını üst düzey görüşmelerde dile getirdiklerini söyleyen Büyükelçi Başar Şen, Almanya’nın diğer biri çok Avrupa ülkesinin olduğu gibi modern bir vatandaşlık yasasına kavuşması gerektiğini ve çifte vatandaşlık hakkı bekleyen vatandaşlarımızın taleplerinin yerine getirilmesi gerektiğini ifade etti. Büyükelçi Şen, “Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 100. yıldönümü kutlamalarını bütün imkanları kullanarak Alman dostlarımızla birlikte geniş katılımlı olacak şekilde organize etmek istiyoruz” dedi.

 

 

Türk toplumunun her sahada Almanya’ya büyük katkılar sunduklarını ve yeni nesil Türk gençlerinin çok başarılı olduğunu uyum konusunda bir sorunları olmadığını ifade etti.