Türkçe neferleri göreve başladı

Türkiye’den 5 yıllığına Almanya’ya gönderilen ve Baden-Württemberg eyaletindeki okullarda görev yapacak olan Türkçe ve Türk Kültürü öğretmenleri, uyum kampından sonra okullarına gönderildi

 

Mustafa Karaman
ESSLİNGEN Alman okullarındaki Türk çocuklarına dilimizi ve kültürümüzü öğretmek için Türkiye’den gelen öğretmenler,görev yerlerine dağılmadan önce iki günlük uyum kampına alındı. Baden-Württemberg (BW) Eyaleti Eğitim Bakanlığı ile Stuttgart ve Karlsruhe Başkonsolosluklarının düzenlediği ‘Uyum Semineri’ne katılan öğretmenler daha sonra Baden-Württemberg’deki okullara dağıtıldı. Zentrum für Schulqualität und Lehrerbildung Aussenstelle Esslingen’de düzenlenen seminerin açış konuşmasını yapan Stuttgart Eğitim Ataşesi Dr. Ümit Kaptı, Almanya’daki çalışma ortamı hakkında öğretmenleri bilgilendirdi. Kaptı, beş yıllık süreçte öğretmenlere başarı ve iyi dileklerini sunarak sözlerini tamamladı.

TECRÜBE PAYLAŞIMI
Daha sonra kürsüye gelen BW Eğitim Bakanlığından Matthias Wolf da Alman Eğitim Bakanlığı adına eyaletlerine yeni gelen Türkçe ve Türk Kültürü dersi öğretmenlerini selamladı ve birlikte çalışacak olmalarından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Aynı gün Karlsruhe Eğitim Ataşeliği adına Hümeyra Kaya, Stuttgart Eğitim Ataşeliği adına Mürüvvet Sanal ile Özden İncekar ve Almanya’da bir okulda görev yapan Murat Tığlı, öğretmenleri bilgilendirirken, seminere davet edilen yayınevleri de derslerde faydalı olacak kitap ve materyalleri tanıttı.

KÜLTÜR ELÇİLERİMİZ
Seminerin ikinci günü ise Stuttgart Başkonsolosu M. Erkan Öner’in öğretmenlere hitabı ile başladı. Öğretmenleri, kültürümüzün elçileri olarak niteleyen Başkonsolos Öner, onların, görevlerini başarıyla gerçekleştireceklerine inandığını ifade etti. Daha sonra Baden ve Württemberg Okul Aile Birlikleri Başkanları Kemal Ülker ve Burhan Uzun’un yanısıra Ömer Alemdaroğlu ve Alman Eğitim Müdürlüğü’nü temsilen de Ali Gülbahar konuşmalar yaparak öğretmenleri bilgilendirdi. Oldukça verimli geçen iki günün ardından öğretmenler, sertifikalarını alarak eyaletin farklı bölgelerinde yer alan okullarına gitti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın