Türkiye Almanya dostluğu bozulmaz

Mustafa Karaman
STUTTGART- Kısa adı DTW olan Türk-Alman Ticaret Köprüsü (Deutsch-Türkischer Wirtschaftsdialog) Türkiye ile Almanya arasında ticaret bağlantılarını desteklemek, işadamlarına, akademisyenlere, sivil toplum liderleri gibi her iki toplumda da kabul görmüş kanaat önderlerini kabul ederek iki toplum arasında köprü olmak amacı için kurulmuş ve bu alanlarda birçok faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor. Son olarak DTW yine iki toplum insanını bir araya getirmeyi bildi ve bu kez de Türk ve Alman işadamlarını kahvaltıda buluşturdu. Kahvaltı programında Türk-Alman Ticaret Köprüsü (DTW) Başkanı Tarkan Şöhret’in yaptığı açılış konuşmasının ardından eski Stuttgart Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Wolfgang Schuster, Perma-Trade Wassertechnik şirket sahibi Michael Sautter ve Daimler Türk-Treff Derneği Başkanı Coşkun Yasa birer konuşma yaptılar.

KÖPRÜLER OLUŞTURDULAR
Türk-Alman Ticaret Köprüsü (DTW) Başkanı Tarkan Şöhret ve Perma-Trade Wassertechnik şirket sahibi Michael Sautter 2 sene önce İstanbul’da delegasyon gezisinde tanışmışlar ve Türk-Alman ilişkilerine destek olmak için bu ortak kahvaltıyı düzenlediler. Perma-Trade şirketi İstanbul’daki Türk-Alman Üniversitesi’ne de destek olup, geçen seneden itibaren her sene bir öğrenciye staj imkanı sunuyor. Su arıtma sistemlerini üreten Perma-Trade şirketi, Türk halkına destek olmak için Stuttgart ve çevresinde bir camiye bir çeşme hibe edecek. Bunu için görüşmeler devam ettiği bildirildi. Perma-Trade şirketi üretiminin tümünü engelli çalışanlara yaptırıyor ve böylelikle 45 engelliye iş imkanı sağlanıyor. Toplantıdan sonra katılımcılara Perma-Trade şirketi üretim bölümü ziyaret edildi.

TÜRK-ALMAN İLİŞKİLERİNİN ÖNEMİ
Eski Stuttgart Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Wolfgang Schuster, konuşmasında Türk ve Alman ilişkilerinin çok önemli olduğuna vurgu yaptı. Aynı zamanda Türk-Alman Üniversitesi Destekleme Vakfı Başkanı da olan Schuster, DTW Başkanı Tarkan Şöhret ile beraber Türkiye’den öğrencilere Almanya’da asaj imkanı da sağlıyor. Türk Alman Üniversitesi’nde şuan 1.500 öğrencinin olduğu ve bunun genişletildiği hedeflerinde ise 6.000 öğrenciye eğitim vermek olduğunun altı çizildi. Prof. Schuster, “Geçen sene 25 öğrencilerimizi buraya staj için getirebildik. Bu sene hedefimiz ise 50’den fazla öğrenciye staj imkanı sağlamak. Bu hususta Alman şirketlerinin bizi desteklemesini bekliyoruz” diyerek çağrıda bulundu.

YETENEKLİ GENÇLER
TDU’da çok yetenekli ve sempatik gençlerin olduğuna vurgu yapan DTW Başkanı Tarkan Şöhret ise şu ifadelere yer verdi. “TDU’daki gençler eğitimlerini Almanca olarak görüyorlar. İleride burada çalışırlarsa tabi ki hedefimizde bu var, Türkiye ile Almanya arasında güzel bir köprü oluşturmuş olacaklar” dedi. Öte yandan Perma-Trade Wassertechnik şirket sahibi Michael Sautter da yaptığı konuşmada Türkleri ve Türkiye’yi çok sevdiğini söyledi. Satter, “Umarım ileride daha fazla Türk çalışanımız olur. Uzun vadeli hedefimizde ise Türkiye’de de bir şubemizin olmasıdır” diyerek hedeflediklerini de kaydetti. Daimler Türk-Treff Derneği Başkanı Coşkun Yasa da Daimler Türk-Treff olarak Mercedes’te staj yapmak isteyen gençlere destek olmak ve doğru yönlendirmek istediklerini belirtti.