Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da Sırbistan Sarayı’nda gerçekleştirdikleri ikili görüşmenin ardından heyetler arası görüşmeye katıldı. Ardından da ikili ortak basın toplantısı düzenledi.

BASININ YOĞUN İLGİSİ

Türkiye ile Sırbistan heyetlerinin basına açık görüşmesi, hem de ortak basın toplantısı çok sayıda basın mensubu tarafından ilgiyle takip edildi.

“TÜRKİYE-SIRBİSTAN YAKINLAŞMASINI KISKANANLAR OLABİLİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan da mevkidaşı Sırbistan Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısında bu konuya dikkat çekti:
“Bugün burada yoğun bir basın katılımı görüyorum. Türkiye-Sırbistan yakınlaşmasını kıskananlar olabilir. Bu çevrelerin inadını ilişkilerimizi güçlü tutmalıyız. Onlar aç kalsan sormazlar. Bizde o günlerde bugünlere geldik. O dönemleri yaşamış bir ülke olarak biz Balkanların tümünde bazı olumsuz gelişmeler için adım atıyoruz. Kim ne der diye bakmayacağız.”

AVRUPA BİRLİĞİ’NE MEYDAN OKUYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ukrayna’dan sonra Sırbistan’a gitmesi, Almam medyasında  geniş yer bulmuştu.

Deutsche Welle’de çıkan haberde, Erdoğan’ın bu temasının Avrupa Birliği’ne karşı “meydan okuma” olduğu ifade edilmişti.

TÜRKİYE GÜÇLENİYOR

Haberde; 2018 yılında daha da artması beklenen ekonomik ilişkilerin Avrupa Birliği karşısında Türkiye’nin elini güçlendireceğine yer verildi.

“DEĞERLİ DOSTUM”

Görüşmenin ardından ortak basın toplantısında kameralar karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan Cumhurbaşkanı’na “Değerli dostum” olarak hitap etti.

Erdoğan, Türkiye ile Sırbistan arasındaki ilişkilerin güçlendirileceğinin altını çizdi.