Türkiye ile ilişkilerimiz devam etmeli

Bremen Eyalet Meclis Başkanı Cristian Weber, demokrasinin önemine vurgu yaptığı geleneksel yeni yıl resepsiyonunda Türk basınına açıklama yaparak Türkiye ve Almanya arasında yaşanan siyasi krizin aşılması gerektiğini söyledi.

Gülsüm Tan BREMEN

Bremen Eyalet Meclisi tarafından düzenlenen  geleneksel Yeni  yıl resepsiyonunda konuşan Bremen Eyalet Meclis Başkanı Cristian Weber (SPD), geçmişte yaşanan demokratik başarıları anlatıp demokrasinin önemine vurgu yaptı. Sadece sivil bir toplumun geleceğin sorunlarını çözebileceğini ifade eden Weber, “Bizlere çok şey kazandıran demokratik sistemi beslemeliyiz. Bunun içinde devlet yetkilileri toplumun moralini bozacak kin ve nefrete dayalı açıklamalardan uzak durmalı” diye konuştu. Bremen Eyalet Başbakanı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Carsten Sieling  başta olmak üzere, siyaset, kültür, spor,emniyet ve iş dünyasından olduğu gibi sivil toplum kuruluşlarından önde gelen isimlerden oluşan yaklaşık 600 konuğuna meclis binası salonunda hitab eden Weber, herkesin yeni yılını kutlarken, ekonomi ve siyaset gibi bir çok konulara değindi.Konuşmasında Avrupa Birliği (AB) konusu üzerine Weber, AB üyeleri kendilerinin  küreselleşen dünyada  tasarruf yetkilerini sürdürmek için birliği beslemeleri gerektiğini belirtirken, “Ekonomik ve parasal birlik, dış ve savunma politikası, entegrasyon ve sosyal standartlar  konusunda aranan çözümlerde  Almanya’sız olamaz” diyerek AB için Almanya’nın ne denli önemli olduğuna dikkat çekti.

Türk-Alman dışişleri bakanlarının başarısı
Karşılıklı sohbetlerle devam eden resepsiyonda bir çok yerli basına demeç veren Weber,  son zamanlarda Türkiye- Almanya arasında oluşan siyasi krizin yumuşaması konusunda Türk basınına şu görüşlerini paylaştı:  “Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu evinde ağırlayan Dışişleri Bakanımız Sigmar Gabriel’e, Türkiye ve Almanya arsındaki dostluk ilişkilerin arkasında sabır ve azimle durduğu için çok teşekkür ediyorum. Türkiye önemli bir devlettir. Bir çok  anlaşmazlık ve görüş  ayrılıkları olmasına rağmen Türkiye ile ilişkilerimizi bu sıkıntılı yolda mantıkla sürdürmeliyiz. Ayrıca, ziyaretten verilen görüntülerde   her iki ülkenin yaklaşımlarını gösteriyor. Bu konuda dostum  Gabriel’lin iyi yolda olduğuna inanıyorum”. diyerek  memnuniyetini dile getirdi.
Weber ayrıca Bremen’de yaşayan Türklerin’de yeni yılını kutlayarak, “Eyaletimizde yaşayan entegre olmuş çok iyi bir Türk toplumumuz var” dedi. Eyalet meclisinde olduğu gibi eyaletin çeşitli katmanlarında yer alan Türk kökenlilerle uyum içinde yaşandığını belirten meclis başkanı, başka eyaletlerde vuku bulduğunu belirttiği ayrımcılık gösterilerine Bremen’de fırsat verilmediğini belirtek, “Tüm bunlar, birlikte yaşamın başarılı bir şekilde devam ettiğini gösteriyor” diyerek gelinen  durumu gurur verici olarak niteledi.